SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowco! Uważaj co tankujesz [AKCJA PARTNERSKA]

Kierowco! Uważaj co tankujesz [AKCJA PARTNERSKA]

20.09.2013, godz. 00:10
Kierowco! uważaj co tankujesz
foto:

Jeśli chcesz, by twoje auto długo było sprawne i odporne na awarie, zwracaj uwagę na paliwo, którym je zasilasz. Przede wszystkim tankuj na sprawdzonych i renomowanych stacjach benzynowych. Do baku wlewaj wyłącznie wysokiej jakości olej napędowy lub benzynę. Nie doprowadzaj do wysuszenia zbiornika. Uzupełniaj go, gdy tylko zaświeci się lampka kontrolna.

Deszczowa jesień i mroźna, śnieżna zima nie pozostają bez wpływu na stan pojazdów poruszających się po naszych drogach. W tym okresie każdy kierowca musi szczególnie zadbać o swój samochód. Dlatego tuż po wakacjach warto zrobić przegląd techniczny maszyny i szybko usunąć ewentualne usterki.

Szczególną uwagę należy zwróć na hamulce oraz układ paliwowy i silnik. Jeśli istnieje taka potrzeba, wymień wycieraczki i wraz z prognozami pierwszych opadów śniegu lub mrozu załóż zimowe opony. Pamiętaj też o wymianie filtrów i uzupełnieniu zbiorników na olej, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy oraz do spryskiwaczy.

Staraj się też systematycznie uzupełniać zbiornik z paliwem. Jednak nie wlewaj do baku czegokolwiek, byle tanio, bo może to się źle skończyć. Nie ryzykuj, bo naprawa uszkodzonego silnika będzie cię słono kosztować.

Dobry serwis

Nie oddawaj samochodu w niepowołane ręce. Nie korzystaj z usług nieznanego lub niepoleconego mechanika. Staraj się wybierać sprawdzone lub dedykowane marce twojego auta serwisy. Nie uzupełniaj zbiornika paliwa w przypadkowym miejscu, tylko zawsze staraj się wybierać sprawdzone i renomowane stacje benzynowe, których logo rozpoznajesz z daleka.

Podjeżdżając pod dystrybutor, też będziesz musiał dokonać wyboru. Jakie paliwo dobrać? Na przykład na stacjach ORLEN hitem jest paliwo Verva On. W tym przypadku podwyższona zawartość dodatku myjącego zapewnia utrzymanie w czystości układu paliwowego, a wręcz pozwala na wyeliminowanie osadów powstałych podczas stosowania wcześniej paliwa nieznanego pochodzenia.

Ważne, że dzięki ulepszonemu składowi Verva On ułatwia rozruch i obniża temperaturę pracy silnika, co zmniejsza spalanie, a pompy w układzie dostarczania paliwa przez długi czas działają bez zakłóceń. Dobrej jakości paliwo wpływa też korzystnie na żywotność silnika, zwiększając mechaniczną trwałość jego elementów.

Ważna jakość paliw

Wyższa jakość paliw oznacza, że lepsze są jego parametry eksploatacyjne i znajdują się w nim właściwie dobrane komponenty dbające o układ paliwowy, w tym szczególnie o pompę oraz sam silnik samochodu. Według doświadczonych mechaników zwiększona efektywność i dokładność spalania każdego litra przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie tego paliwa.

Warto tankować benzynę z półki Premium przez cały rok, ponieważ dzięki temu zyskujesz gwarancję, że w najlepszy możliwy sposób dbasz o swój samochód.

Jeśli nie znasz się na rodzajach paliwa, to się nie przejmuj. Na profesjonalnej stacji benzynowej zawsze możesz poprosić o radę i pomoc dyżurującego pracownika. On dobierze najlepsze paliwo do twojego auta. Jeśli dotychczas wlewałeś to najtańsze, a nie najlepsze, to poczujesz różnicę w jakości prowadzenia auta. Lepsze, mocniejsze paliwo sprawia, że auto ma większą moc. Dzięki temu silnik działa lekko i bez zakłóceń, a jazda jest komfortowa.

Paliwo zimowe

Wielu kierowców, zwłaszcza właścicieli aut z napędem typu diesel, z niepokojem oczekuje zimy. Gdy temperatura powietrza spada o kilkanaście stopni poniżej zera, to często pojawiają się trudności z uruchomieniem samochodu.

Jeśli sam tego nie doświadczyłeś, to na pewno zaobserwowałeś u sąsiadów. Zwykle za taki stan rzeczy obwinia się słaby akumulator i usiłuje się uruchomić auto za pomocą prostownika lub akumulatora sąsiada. Niestety, niekiedy takie zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, bo przyczyna tego kłopotu może tkwić w zupełnie czymś innym.

Trudności z uruchomieniem auta w mroźny dzień mogą wynikać stąd, że podczas srogiej zimy z niewiadomego pochodzenia oleju napędowego wytrącają się parafiny, które zapychają filtry i powodują blokadę silnika. Ale i takie ryzyko możesz zminimalizować. Jest na to prosty sposób.

Wystarczy, że wlejesz do baku paliwo przeznaczone do użytku w okresie zimowym. Z pewnością znajdziesz je na stacjach benzynowych pod marką ORLEN. Do paliwa sprzedawanego na sprawdzonych stacjach od zaufanych producentów dodawane są uszlachetniacze, tzw. depresatory, które w połączeniu ze specjalnie dobranymi, lżejszymi niż w lecie komponentami sprawiają, że paliwo utrzymuje swoje właściwości nawet w najniższych temperaturach.

Na dobrej stacji paliw zajrzyj też do zlokalizowanego tam sklepu. Przed zimą warto zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do spryskiwaczy,

który nie będzie zamarzał na szybie i w środek do odmrażania zamków. W bagażniku nie zapomnij wozić płynu chłodniczego. Może on się przydać nawet w mroźny dzień.

Aby zapobiec ewentualnym awariom silnika, musisz jeszcze przed nadejściem zimy upewnić się, czy w zbiorniku paliwa nie ma wody oraz czy filtr paliwa nie jest zanieczyszczony. Zimą nie opróżniaj do końca zbiornika. W tym okresie lepiej częściej uzupełniać paliwo, ponieważ zatankowany do pełna bak zapobiega skraplaniu się wody na jego ściankach.

Produkowane zimowe gatunki oleju napędowego VERVA wzbogacone są o dodatki poprawiające sprawność pojazdu w warunkach niskich temperatur. Oprócz standardowego depresatora - dodatku obniżającego temperaturę zablokowania zimnego filtru, zawierają również dodatek opóźniający proces osadzania się parafin, tzw. WASA (wax antisettling additive).

Ma to istotne znaczenie szczególnie w czasie dużych spadków temperatur, co w okresie zimowym ma zwykle miejsce w nocy. Dzięki zastosowaniu WASA wytrącające się w takich warunkach kryształki parafin nie rozrastają się, a dodatkowo utrzymują pożądany stan rozproszenia, co zapobiega blokowaniu nimi filtru paliwa, a tym samym problemom z uruchomieniem silnika.

Paliwa dostępne na stacjach benzynowych różnią się gatunkiem w zależności od pory roku. Od listopada tankuje się specjalne paliwa zimowe. Paliwa sprzedawane na stacjach ORLEN spełniają obowiązujące normy zarówno w kwestii odporności na niskie temperatury, jak i zawartości siarki czy innych parametrów.

Należy pamiętać, że tylko regularne stosowanie sprawdzonej jakości paliwa pozwala na przedłużenie żywotności silnika. Efektywna praca silnika zmniejsza zużycie paliwa i wydłuża okres bezawaryjnej jazdy, co ma korzystne przełożenie na zawartość portfela kierowców.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: