SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowcom nie chce się używać kierunkowskazów

Kierowcom nie chce się używać kierunkowskazów

03.10.2013, godz. 16:31
kierunkowskaz
foto:

Pomarańczowe światełka montowane w każdym rodzaju samochodów, są niezbędnymi elementami wszystkich pojazdów poruszających się po ulicach. Tak zwane migacze pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ to właśnie one ostrzegają o zamiarze dokonania manewru skrętu. Niestety wielu kierowców nie sygnalizuje swoich drogowych zamysłów, gdyż jak się okazuje po prostu się im... nie che.

Dlaczego część kierowców nie używa wcale kierunkowskazów, lub robi to sporadycznie? Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że najczęściej podawane odpowiedzi to: "nie było na to czasu" (42%), czy "z lenistwa" (23%). Co ciekawe również w Polsce stosowanie kierunkowskazów nie jest wcale takie oczywiste. Aż 22% kierowców nie ma w nawyku sygnalizowania zmiany pasa ruchu, z czego 4% nie robi tego nigdy.

- Używanie kierunkowskazów to niezbędny element bezpiecznej jazdy i sposób informowania innych uczestników ruchu o zamierzonych manewrach. Lenistwo czy brak czasu nie mogą być usprawiedliwieniem. Kierowca zawsze musi przewidywać i planować manewry, wtedy znajdzie czas na włączenie kierunkowskazu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Przeczytaj także: Jak należy prawidłowo i bezpiecznie wyprzedzać

Kierunkowskazów należy używać także wtedy, gdy znajdujemy się na pasie dla skręcających czy kiedy w pobliżu nie widzimy innych samochodów. Sygnalizowanie działań może także uchronić przed kolizją w przypadku, gdy inne auto znajduje się w naszym martwym punkcie, czyli jest niewidoczne w lusterkach pomimo tego, że w rzeczywistości jedzie tuż obok. Gdy inny kierowca zauważy kierunkowskaz ma czas na reakcję np. zdąży zwolnić lub inaczej zasygnalizować swoją obecność.

Równie istotne jak korzystanie z kierunkowskazów jest odpowiedni moment sygnalizowania manewru. Gdy włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie, na przykład przed minięciem ostatniego skrętu przed zamierzonym, możemy zmylić innych uczestników ruchu. Jeśli zasygnalizujemy manewr zbyt późno, to nie zostawimy innym kierowcom czasu na reakcje – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: