SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowcy chcąc płacić mniej - wykupują obowiązkowe ubezpieczenie OC wcześniej

Kierowcy chcąc płacić mniej - wykupują obowiązkowe ubezpieczenie OC wcześniej

08.12.2016, godz. 02:30
ubezpieczenie auta, kluczyki, sprzedawca
ubezpieczenie auta foto: SHUTTERSTOCK

Gwałtowna podwyżka cen obowiązkowych polis OC wywołała niemałe zdumienie wśród kierowców. Zmotoryzowani obawiając się, że ceny będą w dalszym ciągu rosły, nie chcą czekać z kupnem kolejnej polisy do ostatniej chwili. Wielu właścicieli aut odnawia jak najszybciej ochronę, aby zapłacić składkę według taryf obowiązujących aktualnie. Czy ta metoda ma sens? Z jakim wyprzedzeniem można kupić OC?

Obecnie za obowiązkową polisę komunikacyjną OC więcej płacą wszyscy kierowcy – bez względu na zapisane w dowodzie rejestracyjnym dane czy bezszkodową historię jazdy, jaką mogą się pochwalić przed ubezpieczycielem. W związku z podwyżkami, o których tak dużo się obecnie mówi, właściciele pojazdów szukają nowych sposobów na oszczędność. Sprzedawcy ubezpieczeń dostrzegają, że coraz większa liczba kierowców kupuje OC z dużym wyprzedzeniem, nie czekając z odnowieniem ochrony do ostatniej chwili.

Przeczytaj też: Dlaczego płacimy więcej za ubezpieczenie OC?

– Kierowcy obawiają się, że ceny OC będą w dalszym ciągu rosły. Dlatego wielu z nich nie chce czekać z kupnem kolejnej polisy i odnawia ochronę jak najszybciej, aby zapłacić składkę według taryf obowiązujących teraz. Rok temu na ten ruch decydowały się tylko nieliczne osoby, dziś takich klientów nam cały czas przybywa. Nie ulega wątpliwości, że ta metoda ma sens, jeśli składki faktycznie będą wciąż rosły. Jeżeli natomiast ceny zaczną spadać, wówczas okaże się, że kierowcy nieco się pospieszyli i niepotrzebnie zapłacili więcej. O tym ryzyku warto pamiętać... – mówi Bartłomiej Behnke, ekspert multiagencji ubezpieczeniowej Superpolisa.pl.

.
Z jakim wyprzedzeniem można kupić OC?

Kierowcy korzystają z tego, że w niektórych zakładach ubezpieczeń OC można kupić nawet z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Ale nie cały rynek działa w ten sposób. Większość ubezpieczycieli na zakup polisy pozwoli dopiero na 60 dni przed zakończeniem aktualnej umowy, a w niektórych jest to zaledwie miesiąc. Co istotne, zakupiona wcześniej polisa w żaden sposób nie różni się od tej, którą kupujemy np. na dzień przed końcem ochrony. Umowa standardowo zawierana jest na okres 12 miesięcy od dnia zapisanego w umowie. Płatności za OC trzeba natomiast dokonać w terminie nieprzekraczającym przeważnie 14 dni od momentu zakupu.

Sprawdź: Niższe ubezpieczenie OC w zamian za monitorowanie jazdy

– Należy pamiętać, że w czasie pomiędzy zakupem polisy a rozpoczęciem okresu ochrony mogą mieć miejsce sytuacje, o których trzeba będzie poinformować ubezpieczyciela. Przykładem jest np. spowodowanie kolizji drogowej. Wcześniejszy zakup OC nie zapewni kierowcom "ucieczki" przed zwyżką ceny za potencjalne szkody – wyjaśnia ekspert.

.
Porównanie cen eliminuje ryzyko

Nie sposób przewidzieć, ile można zaoszczędzić kupując ubezpieczenie na kolejny rok już teraz – ubezpieczyciele kalkulują ceny dla każdego klienta z osobna. Trudno jednak dziwić się kierowcom poszukującym metod obniżenia składek. Od początku ubiegłego roku ceny są systematycznie podnoszone i nie da się ze 100-procentową pewnością stwierdzić, kiedy podwyżki się skończą. Niemniej jednak wyjście z założenia, że ceny na pewno będą rosły i w oparciu o to przekonanie podjęcie decyzji o zakupie polisy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, przypomina nieco hazard.

– Ci którzy, szukają oszczędności, ale nie chcą niepotrzebnie ryzykować, mogą skorzystać ze sprawdzonych sposób znalezienia jak najtańszej oferty. Przed zakupem warto porównać ceny u różnych ubezpieczycieli, bo choć każdy z nich już podniósł lub wciąż podnosi składki, to nie oznacza, że każda firma zaproponuje kierowcy identyczną ofertę. Sprawdzenie opcji w kilku czy kilkunastu zakładach ubezpieczeń na pewno pozwoli zaoszczędzić przynajmniej kilkaset złotych – radzi Bartłomiej Behnke.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Superpolisa.pl zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: