SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowcy pozwą państwo za odebranie praw jazdy! Przepisy to bubel prawny!

Kierowcy pozwą państwo za odebranie praw jazdy! Przepisy to bubel prawny!

17.06.2015, godz. 02:00
KIEROWCY POZWĄ PAŃSTWO?
KIEROWCY POZWĄ PAŃSTWO? foto: Super Express

Tysiące pozwów przeciwko państwu, opiewających na miliony złotych! Taką lawinę już niedługo, mogą wywołać kierowcy, którzy stracili wskutek przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. A wszystko dlatego, że posłowie, uchwalając ten przepis, mieli świadomość, że forsują bubel prawny, który może być niezgodny z konstytucją!

Helsińska Fundacja Praw Człowieka chce, by Trybunał Konstytucyjny orzekł, czy represyjne przepisy są zgodne z prawem. Jeśli dojdzie do rozprawy, wyrok może być korzystny dla kierowców, którzy wystąpią z wnioskami o odszkodowanie. - W Kodeksie postępowania cywilnego istnieje taka możliwość. Kierowca musi wtedy wykazać, jakie straty poniósł z tego powodu - wyjaśnia konstytucjonalista Marek Chmaj (46 l.). Jest to tym bardziej skandaliczne, że o niezgodności z konstytucją posłowie wiedzieli na długo przed przyjęciem kuriozalnego prawa.

"Super Express" dotarł do opinii prawnej sporządzonej w połowie grudnia 2014 r. przez Biuro Analiz Sejmowych. Prof. Andrzej Sakowicz wyjaśnia w niej, że wydumana przez posłów kara jest niezgodna z zasadą zakazu podwójnego karania za popełnienie wykroczenia i z dotychczasowym orzecznictwem Trybunał Konstytucyjnego. "Wnioski (.) wskazują na uzasadnione wątpliwości co do zgodności z Konstytucją" - napisał w opinii ekspert.

Sprawdź: Nowe przepisy obowiązują! Za co można stracić prawo jazdy?

Mimo to posłowie zdecydowali o przyjęciu wadliwego prawa. Tylko czterech było przeciw. - To było najlepsze rozwiązanie. Inne propozycje były jeszcze gorsze od tego zapisu, który obowiązuje. Liczyliśmy, że być może Senat to poprawi, ale ustawa wróciła bez zmian - tłumaczy teraz, dlaczego głosowano nad wadliwą ustawą, jej sprawozdawca Jarosław Pięta (51 l.) z PO. Wtóruje mu szef komisji ds. zmian w prawie Witold Phal (54 l.).

- Ocena co do konstytucyjności przepisów należy do Trybunału Konstytucyjnego. Argumenty te były brane pod uwagę w trakcie prac, jednak parlamentarzyści uznali, że w tej sprawie wartością najwyższą jest ocena zdrowia i życia obywateli - twierdzi. Do tej pory w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym prawo jazdy straciło około 1000 osób.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: