SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Klimatyzacja w aucie. Jak dbać o układ, żeby uniknąć kłopotów ze zdrowiem

Klimatyzacja w aucie. Jak dbać o układ, żeby uniknąć kłopotów ze zdrowiem

12.06.2016, godz. 08:51
klimatyzacja
foto: zdjęcia własne

W obliczu nadchodzących upałów warto pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji klimatyzacji. Nieprawidłowo działająca może w negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie. Jak tego uniknąć?

- Klimatyzacja już jakiś czas temu przestała być luksusowym dodatkiem, który oprócz praktycznego zastosowania określał również status społeczny właściciela pojazdu i stała się standardem ułatwiającym podróżowanie samochodem w upalne dni. Pomimo, że sam układ klimatyzacji jest złożonym technologicznie urządzeniem, to jego działanie jest niezwykle proste. O wiele bardziej skomplikowane mogą być skutki zaniedbania tego urządzenia - wyjaśnia Piotr Ciesielski z motoryzacyjnego działu Allegro.pl.
.

Klimatyzacja przyjazna alergikom

Warto pamiętać, że prawidłowo działająca klimatyzacja przynosi korzyści dla alergików, ponieważ w 80 proc. oczyszcza powietrze nie tylko z pyłków roślin, ale także z substancji infekcyjnych, czyli z bakterii, wirusów i zarodników grzybów pleśniowych. Jednak trzeba o nią regularnie i odpowiednio dbać. Przynajmniej raz w roku powinno się oczyścić kanały doprowadzające powietrze do wnętrza i pozbyć się grzybów z klimatyzacji. Nieprawidłowo eksploatowana "klima" może spowodować nasilenie objawów alergicznych, co w trakcie prowadzenia samochodu może doprowadzić do łzawienia z oczu i napadowego kichania.

Parzeczytaj też: Klimatyzacja samochodowa - jak dbasz, tak masz

.
Odgrzybianie klimatyzacji

- Może w tym pomóc szereg preparatów, które pozwalają samodzielnie zadbać o klimatyzację w naszym samochodzie. Jednym z nich jest aktywna pianka, która odgrzybia układ i oczyszcza kanały wentylacyjne – wyjaśnia Piotr Ciesielski. Sama procedura jest niezwykle prosta. Wystarczy wyjąć filtr pyłkowy i w kanał wlotowy zaaplikować preparat. Całość jest jasno opisana przez producentów, a cała operacja nie powinna zająć więcej nić 40 minut. Dodatkowym sposobem są środki do odświeżania klimatyzacji, które usuwają nieprzyjemne zapachy spowodowane zaleganiem zanieczyszczeń i wilgoci. Ceny preparatów do odgrzybiania wynoszą około 35 zł, odświeżacze kosztują około 12 zł.
.

Chemia lub ozonowanie

Drugą metodą oczyszczania klimatyzacji jest metoda chemiczna polegająca na ultradźwiękowym rozpyleniu specjalnego preparatu za pomocą profesjonalnego urządzenia. Jeżeli natomiast nie chcemy używać żadnych substancji chemicznych można skorzystać z metody ozonowania. - Generator ozonu można kupić na aukcjach za około 230 zł. Jest to dość spory wydatek, ale mamy pewność, że nie będziemy musieli kupować żadnych dodatkowych środków – wyjaśnia Ciesielski.

Sprawdź: Filtr kabinowy: Kiedy i dlaczego warto go wymienić

.
Przegląd układu i sprężarki

Warto również pamiętać, aby raz w roku sprawdzić w specjalistycznym serwisie działanie wszystkich elementów układu oraz wymienić filtry – zarówno kabinowy, jak i osuszający, którego zadaniem jest wyłapywanie nadmiaru wilgoci. Ten drugi można wymieniać co około 2 lata. Równie ważną czynnością serwisową jest sprawdzenie ilości oleju w sprężarce. Specjaliści zalecają, aby sprawdzać go regularnie, najlepiej co pół roku. Zaniedbanie może wygenerować spore koszty. Dodatkowo serwisanci powinni uzupełnić czynnik chłodzący, jego niedobór również negatywnie wpływa na to urządzenie.
.

Klimatyzacja wysusza

Podczas używania klimatyzacji należy zadbać o zdrowie pamiętając o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przy długotrwałej podróży warto pamiętać o tak zwanych "wodach morskich", które zniwelują wysuszenia błon śluzowych. Warto także dostarczać do organizmu płyny.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: materiały prasowe zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: