SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kogo pytać o radę przy zakupie używanego auta? Na co zwracać uwagę?

Kogo pytać o radę przy zakupie używanego auta? Na co zwracać uwagę?

24.05.2016, godz. 15:44
samochód używany, zakup samochodu
zakup samochodu używanego foto: SHUTTERSTOCK

Zakup używanego samochodu kojarzy się ze sporym ryzykiem. Z tego powodu zwykle przed zapadnięciem ostatecznej decyzji o wyborze pojazdu konsultujemy się z różnymi osobami. Niestety często wybieramy złych doradców, przez co ostatecznie zakupy nie kończą zbyt szczęśliwie.

Według szacunków specjalistów z firmy Master1, która zajmuje się handlem samochodami poeasingowymi, tylko około 20% kupujących deklaruje, że wybierając konkretne auto polega wyłącznie na swojej opinii. Zdecydowana większość potencjalnych klientów stara się potwierdzić u kogoś zasadność swojego wyboru. Jest to naturalne przede wszystkim ze względu na stopień zaawansowania technologicznego współczesnych samochodów.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, czy silnik jest zużyty

- Jeszcze kilka lat temu klienci, którzy decydowali się na zakup używanego pojazdu, pojawiali się na giełdzie, czy w komisie w towarzystwie "specjalistów" – najczęściej członka rodziny, który legitymował się wykształceniem mechanika lub znajomego taksówkarza, który z praktyki wiedział co i gdzie należy sprawdzić. Z czasem takie osoby przestały po prostu nadążać za specjalistyczną wiedzą producentów. Rolę życzliwych komentatorów przejmuje internet, natomiast rzeczywistą, prawdziwą rekomendację i ocenę konkretnego auta uzyskuje się w inny sposób – mówi Grzegorz Grodecki z firmy Masterlease operującej na rynku długoterminowego wynajmu pojazdów.
.

Najpewniejsza wizyta w ASO

Zdaniem specjalistów, ponad 50 proc. osób, które odwiedzają plac w celu kupna używanego samochodu po leasingu decyduje się na umówienie wizyty w ASO. Dostarczenie wskazanego przez klienta samochodu do wybranego ASO staje się rynkowym standardem. Dobry sprzedawca zawsze będzie zachęcał do tego rozwiązania. Sami mechanicy również dbają o popularyzację takiej postawy oferując profesjonalną ocenę auta przed zakupem.
.

Wsparcie rzeczoznawcy

Osoby poszukujące pojazdu wciąż niechętnie korzystacją z pomocy rzeczoznawcy. Ostrożności jednak nigdy za wiele, dlatego w przypadku osób niemających wiedzy na temat samochodów, wsparcie uprawnionego rzeczoznawcy podczas oględzin pozwali na profesjonalne i rzetelne sprawdzenie samochodu i unieknięcie wpakowania się na przysłowiową minę. Zakup używanego samochodu powinien być połączony z możliwość odbycia jazdy próbnej, i to poza placem, na którym stoją samochody.
.

Pomocny internet

Dla zdecydowanej wększości klientów, jako źródło konsultacji i zbierania opinii przed zakupem, jest internet. Zdaniem specjalistów to źródło wiedzy należy traktować, jako uzupełnienie oraz zweryfikowanie zebranych informacji. Szczególnie istotna jest możliwość sprawdzenia auta w CEPiK i poznanie online jego historii (www.historiapojazdu.gov.pl).
.

Na to zwracaj uwagę kupując używane auto:

1.      Możliwość sprawdzenia auta w ASO
2.      Możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem
3.      Sytuacja finansowa sprzedawcy, szukaj dużych i działających przejrzyście dystrybutorów
4.      Udokumentowana historia samochodu
5.      Profesjonalizm sprzedawcy, na zadawane pytania oczekuj konkretnych i merytorycznych odpowiedzi

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: