SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kolizja z OBCOKRAJOWCEM: Jak zgłosić szkodę, jak starać się o ODSZKODOWANIE, o czym pamiętać

Kolizja z OBCOKRAJOWCEM: Jak zgłosić szkodę, jak starać się o ODSZKODOWANIE, o czym pamiętać

15.05.2012, godz. 11:44
kolizja, wypadek, stłuczka
foto: EAST NEWS

Wypadek, czy stłuczka z udziałem pojazdu zarejestrowanego za granicą, może nastręczyć wiele trudności formalno-prawnych. Już wkrótce w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, wielu kibiców zdecyduje się na przyjazd do Polski własnym samochodem. Wysokie natężenie ruchu i nieznajomość dróg, może wpłynąć na liczbę kolizji z udziałem obcokrajowców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji.

Wezwij policję

O ile w przypadku drobnej kolizji nie musimy wzywać policji, to w momencie wypadku z poszkodowanymi ludźmi, bądź gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję. Kiedy sprawcą zdarzenia jest kierujący samochodem na zagranicznej rejestracji, warto wezwać policję nawet przy drobnej stłuczce, aby uniknąć późniejszych komplikacji. Niestety przez auta zarejestrowane poza naszym krajem, mogą być później kłopoty

Zgłoszenie szkody

Aby zgłosić szkodę spowodowaną przez kierowcę auta zarejestrowanego za granicą, należy najpierw ustalić ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Na miejscu zdarzenia wymieńmy się informacjami dotyczącymi ubezpieczyciela drugiego uczestnika zdarzenia. Warto również wyposażyć się w formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej, który można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to standardowy dla Europy druk, w którym można zawrzeć podstawowe informacje o zdarzeniu. Ułatwi on późniejsze dochodzenie odszkodowania. Pamiętajmy o tym, żeby w żadnym wypadku nie podpisywać dokumentacji, której nie rozumiemy.

Każde zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe ma w Polsce swojego ubezpieczyciela-korespondenta. Możemy go w łatwy sposób ustalić samodzielnie poprzez wyszukiwarkę na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub kontaktując się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które udzieli nam odpowiednich informacji. W przypadku jeśli nie znajdziemy korespondenta towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. i zgłosić szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK. Również jeśli nie wiemy w jakim towarzystwie jest ubezpieczony pojazd sprawcy możemy zgłosić się bezpośrednio do wspomnianych ubezpieczycieli. Na mocy porozumień zawartych z PBUK towarzystwa wykonają oględziny i wycenę szkód w pojeździe. Po ustaleniu szczegółów formalnych likwidacja szkody, której sprawcą był kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą realizacja likwidacji szkody będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Na Ukrainie potrzebna Zielona Karta

Wielu polskich kibiców wybierze się również na mecze organizowane na Ukrainie. Warto wówczas pamiętać, że Ukraina jest jednym z niewielu europejskich krajów, w którym nie wystarczy nam zwyczajna polisa OC. Na terytorium naszego wschodniego sąsiada potrzebna jest Zielona Karta. Obecnie ubezpieczenie Zielonej Karty jest bardzo często dołączane do ubezpieczenia OC, jak ma to miejsce m.in. w Liberty Direct. Należy sprawdzić czy w ramach posiadanego ubezpieczenia OC posiadamy również Zieloną Kartę obejmującą swoim działaniem terytorium Ukrainy. Jeżeli nie, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Prewencyjnie warto również wyposażyć się w formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej. Jeżeli zostaniemy poszkodowani w wyniku kolizji z autem ukraińskim, o odszkodowanie będziemy się musieli ubiegać za pośrednictwem przedstawiciela danego ukraińskiego ubezpieczyciela w Polsce, za pośrednictwem którego przeprowadzimy likwidację szkody.

autor: Liberty Direct zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: