SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kontroluj samego siebie, uważaj czy nie jeździsz zbyt szybko

Kontroluj samego siebie, uważaj czy nie jeździsz zbyt szybko

19.07.2015, godz. 01:00
prędkość, jazda samochodem
jazda samochodem foto: Skoda

Poruszanie się samochodem wymaga znajomości obowiązujących prędkości, króre są zależne od rodzajów dróg. Różnice w dozwolonych prędkościach na różnych rodzajach dróg są znaczne, dlatego w trakcie jazdy autem lepiej obserwować znaki i wskazania na prędkościomierzu.

Sieć drogowych połączeń w Polsce jest zróżnicowana. Często podczas jednej podróży, mamy okazję jechać przez miasto, potem poruszamy się poza nim, wjeżdżamy na drogą ekspresową, która może przejść w autostradę. Na każdej z tych dróg obowiązują odmienne zasady dozwolonej prędkości.
.

Samochody osobowe

Standardowe limity odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony, są one następujące:

- teren zabudowany - 50 km/h (chyba że znaki stanowią inaczej)
- teren zabudowany nocą - 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h
- na autostradzie – 140 km/h

W przypadku samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami, stosowane są limity. W terenie niezabudowanym - 70 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych - 80 km/h.
.

Autobusy i ciężarówki

Pojazdy ciężarowe i autobusy na terenie zabudowanym mogą poruszać się z takimi samymi prędkościami, jak auta osobowe - 50 km/h. Na autostradach, drogach ekspresowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku, dopuszczalna prędkość to 80 km/h. Na autostradach, autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym mogą jechać z prędkością 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów został ustalony na 70 km/h.
.

Strefy zamieszkania

Kierowcy powinni pamiętać, że na swojej drodze mogą trafić na tzw. strefę zamieszkania. Według Prawa o ruchu drogowym, jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Maksymalna prędkość w takich strefach to 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: