SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kradzież samochodu. Jak się zabezpieczać, co zrobić po kradzieży auta

Kradzież samochodu. Jak się zabezpieczać, co zrobić po kradzieży auta

11.01.2016, godz. 09:34
kradzież samochodu
foto: EAST NEWS

Kradzież samochodu to nieprzyjemna i bardzo stresowa sytuacja. Zdarzeniu takiemu towarzyszą negatywne emocje, przez które często idzie w zapomnienie sposób, w jaki powinno się zachować. Co zrobić w pierwszej kolejności, gdy przydarzy się taka sytuacja? Jak zabezpieczać auto przed złodziejami?

.
Nie daj się okraść

Kradzież auta może nastąpić w wyniku pokonania zabezpieczeń lub np. poprzez kradzież kluczyków. W obu przypadkach można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. W pierwszym przypadku możemy wyposażyć auto w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, dodatkową blokadę kierownicy, odłączenie zapłonu, czy innego rodzaju zabezpieczenia. Ważne jest też niestwarzanie "okazji" do kradzieży tzn. parkowanie na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych czy nie pozostawianie auta w miejscach powszechnie znanych z kradzieży aut.

Zobacz: Sprawdź w internecie historię swojego ubezpieczenia OC

W całym zgiełku dnia i licznych obowiązków pamiętajmy o zabezpieczaniu kluczyków i dokumentów przed kradzieżą "kieszonkową", nie pozostawiajmy kluczyków w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, nie pozostawiajmy ich też w pojeździe - w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, kupowania papierosów w kiosku - co zdarza się nagminnie - zwłaszcza, kiedy w aucie znajdują się małe dzieci. Samotnie podróżujący kierowcy powinni natomiast unikać postojów w miejscach niebezpiecznych.

Jak jeszcze możemy działać, aby zminimalizować skutki utraty auta? Skutecznym sposobem jest montowanie urządzeń służących do lokalizowania auta (GPS). Dodatkowo, zadbajmy o ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kluczyków - tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.

.
Jak postępować po kradzieży

– Po upewnieniu się, że doszło do kradzieży należy zgłosić fakt kradzieży pod numer alarmowy policji. Trzeba podać takie następujące informacje jak: miejsce kradzieży, marka auta, rocznik, kolor, nr rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz – tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor SKODA Auto Szkoła.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: