SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Krzysztof Hołowczyc radzi kierowcom: Przygotujcie swoje auta na zimę

Krzysztof Hołowczyc radzi kierowcom: Przygotujcie swoje auta na zimę

07.11.2014, godz. 09:00
Przygotuj auto na zimę
Przygotuj auto na zimę foto: Super Express

Mało kto zna się na samochodach tak jak on. Mało kto wie tyle o przystosowaniu auta do warunków panujących na drodze. Kierowca Krzysztof Hołowczyc to motoryzacyjny ekspert i jeden z najbardziej utytułowanych rajdowców w Polsce.

Trzykrotnie uzyskiwał tytuł rajdowego mistrza Polski, raz był mistrzem Europy, trzykrotnie zaś zwyciężał w Rajdzie Polski. Uczestniczył w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata - zarówno w samochodach WRC, jak i grupy N oraz w Rajdzie Dakar. Największe sukcesy odnosił razem z pilotem Maciejem Wisławskim. Od 2005 r. Hołowczyc startuje również w rajdach cross-country. W 2008 r. zajął 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, w 2010 r. zdobył FIA International Cup for Cross-Country Bajas.

Przeczytaj też: Chcesz uniknąć problemów zimą? Zabezpiecz samochód przed solą i wilgocią

Terenowa jazda dała doświadczenie, którym Hołowczyc dzieli się z Czytelnikami SuperAuto24.pl:

* Jadąc samochodem zimą, musimy mieć odpowiedni sprzęt, nie ma co do tego wątpliwości - zaznacza mistrz Hołowczyc. I udziela kilku wskazówek.

* Zimą na drodze trzeba się liczyć z gołoledzią, czyli zjawiskiem czarnego lodu i to głównie na wiaduktach, na odkrytych odcinkach dróg i w miejscach narażonych na działanie wiatru.

* Zawsze wożę buty na zmianę. Nie lubię prowadzić auta w zimowym obuwiu, bo ma zbyt szeroką podeszwę. Można takim butem nacisnąć dwa pedały naraz, a zimą to szczególnie niebezpieczne.

* Jadąc w polskie góry, warto mieć w bagażniku łańcuchy na koła. Założenie nie jest skomplikowaną czynnością, nawet laik poradzi sobie w kilka minut. W niektórych krajach europejskich takie łańcuchy są obowiązkowe zimą.

* No i rzecz oczywista - zimą nie wolno jeździć na oponach letnich. Jeśli ktoś nie zamierza ich zmienić, niech nie jeździ w ogóle, bo tylko stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: