SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kupujesz opony zimowe? Tanio nie oznacza źle

Kupujesz opony zimowe? Tanio nie oznacza źle

22.10.2013, godz. 15:04
opony zimowe
foto:

Szukanie oszczędności podczas zakupów jest powszechne. Należy jednak uważać, aby oszczędności nie były tylko pozornymi, bo niejednokrotnie tani towar ma niską trwałość i słabe właściwości. Nie zawsze jednak to co tanie musi od razu oznaczać złe, a przykładem tego mogą być nowe opony do samochodów.

Opony samochodowe podzielone są na trzy podstawowe segmenty: premium, medium i budżet. Z określonych przyczyn odróżnia je od siebie półka cenowa. Różnice te wynikają z przeznaczenia ogumienia, zadań postawionych przez producentów samochodów oraz od zastosowanych rozwiązań technologicznych. Nie oznacza to natomiast wcale, że dużo tańsza nowa opona klasy budżet jest gorsza na tle tej z półki premium, bo jej przeznaczenie jest całkowicie inne.

Zobacz: Jak sprawdzić grubość bieżnika, dlaczego właściwe ciśnienie w oponie jest ważne

- Samochody klasy premium cechują się wysokimi osiągami i wymagają stosowania najwyższej jakości opon. Spowodowane jest to koniecznością efektywnego przenoszenia napędu, skutecznego hamowania z dużych prędkości, odpowiedniej trakcji na prostych odcinkach i w zakrętach - wylicza Jan Frączak, ekspert Motointegrator.pl. - W samochodach niższych klas, miejskich kompaktach ta poprzeczka nie jest postawiona aż tak wysoko. Takimi pojazdami zazwyczaj poruszamy się w środowisku miejskim z niewielkimi prędkościami i w znacznej mierze do wyboru opon zimowych nie musimy podchodzić tak rygorystycznie - dodaje.

To oczywiście nie może być równoznaczne z używaniem złych produktów niezapewniających optymalnego poziomu bezpieczeństwa jazdy. Wśród opon segmentu budżet z powodzeniem można wybrać te cechujące się bardzo dobrą relacją ceny do jakości. Wynika to z faktu, że w takim ogumieniu bardzo często stosuje się najwyższej jakości bieżniki, które były stosowane kilka lat temu w produktach segmentu premium. Przykładem tego może być choćby bardzo popularna polska Dębica Frigo2, która korzysta z bieżnika Goodyear Ultragrip 5.

Sprawdź też: Wszystko o symbolach opon - jak czytać oznaczenia, jakie są indeksy, jak rozpoznać rozmiar

Niektórzy kierowcy szukają oszczędności wybierając opony całoroczne. Tu jednak doskonale sprawdza się powiedzenie: "jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Opony zimowe mają specjalnie zaprojektowany bieżnik i wykonane są z mieszanek mogących poradzić sobie z niską zimową temperaturą. Dlatego z pewnością opony budżet podczas ostrej zimowej aury poradzą sobie znacznie lepiej zapewniając lepszą trakcję i tym samym bezpieczniejszą jazdę.

autor: Motointegrator.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: