SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Latem uważaj na pieszych na drodze. W wakacje wzrasta liczba ofiar

Latem uważaj na pieszych na drodze. W wakacje wzrasta liczba ofiar

12.08.2014, godz. 10:52
pieszy
foto: oponeo.pl

Szybka jazda, oślepiające słońce, a po zmroku niewystarczające oświetlenie – piesi latem są wyjątkowo narażeni na wzmożony ruch drogowy. Jak powinni zadbać o siebie? O czym muszą pamiętać kierowcy?

Tak zwane "najechanie na pieszego" było w ubiegłym roku drugim, po kolizjach samochodowych, najczęściej występującym rodzajem wypadku. Statystyki policji tylko potwierdzają nasilenie wypadków drogowych w miesiącach letnich. Natężenie ruchu i brawura kierowców sprawiają, że liczba ofiar wśród użytkowników dróg w lipcu i sierpniu wzrasta. I choć do największej liczby wypadków z udziałem przechodniów dochodzi na przejściach dla pieszych (3 400 wypadków w 2013 roku), stałym problemem pozostaje niewystarczające oznakowanie osób podróżujących poboczem lub skrajem drogi na terenie niezabudowanym.

Bezpieczeństwo pieszego

Zarówno kierowcy jak i piesi powinni przestrzegać zasad ruchu drogowego. Przechodnie są zobowiązani korzystać z chodników lub wyznaczonego pobocza drogi. Na drodze bez pobocza piesi powinni poruszać się lewą stroną drogi jak najbliżej jej krawędzi. Pozwala to obserwować nadjeżdżające samochody. – Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze wystarczą elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność pieszych do 100 metrów, a to pozwala kierowcy odpowiednio szybko zareagować - mówi Filip Fischer z Oponeo.pl.

Czytaj też: Przejście dla pieszych. Jakie są obowiązki pieszego i kierowcy, co mówi prawo

Samozaciskowe opaski, zawieszki oraz jasna garderoba sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny zarówno w słoneczny dzień jak i po zmroku, Warto aby pieszy był w nie wyposażony bez względu na porę roku i dnia.

Ostrożni kierowcy

Zmotoryzowani powinni pozostać szczególnie wyczuleni w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań oraz przystanków. – Latem więcej dzieci i dorosłych porusza się po drogach – przestrzega ekspert. - Za kółkiem powinniśmy pamiętać o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania względem innych użytkowników drogi - dodaje Filip Fischer.

Ostrożność należy zachować szczególnie podróżując po zmroku oraz pod słońce (warto korzystać z osłonki przeciwsłonecznej w aucie oraz przeciwsłonecznych okularów). Nie należy przekraczać dozwolonej prędkości i zaleca się dostosować styl do warunków jazdy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: