SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Łatwiej będzie stracić prawo jazdy! Premier potwierdził zmiany w przepisach!

Łatwiej będzie stracić prawo jazdy! Premier potwierdził zmiany w przepisach!

10.06.2014, godz. 16:29
Kontrola trzeźwości, policja
Kontrola trzeźwości kierowcy foto: policja.pl

Polski rząd przyjął projekt zmian w przepisach, co ma pomóc w skuteczniejszej walce z piratami drogowymi. Policjanci będą mieli więcej narzędzi, aby odbierać uprawnienia niebezpiecznym kierowcom. Kary finansowe również będą dotkliwsze, niż do tej pory.

Jak stwierdził premier Donald Tusk, zaostrzone kary dla kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu wpłyną znacząco na bezpieczeństwo na polskich drogach. Zgodnie z nowymi przepisami, nietrzeźwy kierowca złapany po raz pierwszy straci uprawnienia na okres od 3 do 15 lat, a kara finansowa wyniesie 5 000 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na zadośćuczynienie ewentualnych poszkodowanych.

Kierowcy złapani na gorącym uczynku po raz kolejny, będą od teraz karani dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdu. Oprócz tego, będą musieli zapłacić co najmniej 10 tysięcy złotych kary.

Przeczytaj też: Nie dostałeś dołączonego zdjęcia z fotoradaru? Nie musisz płacić mandatu!

Osoby, które odzyskają uprawnienia po ich utracie za jazdę po pijanemu, będą zmuszone do instalowania w swoich samochodach tzw. alcolocków, czyli blokad uniemożliwiających uruchomienie pojazdu, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu.

Przewiduje się też czasowe odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o co najmniej 50 km/h, a także przewozili zbyt dużą liczbę pasażerów. W takich wypadkach będzie można stracić uprawnienia na okres 3 miesięcy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: