SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Lepsze są opony sezonowe czy całoroczne? Dla kogo dobre są wielosezonówki

Lepsze są opony sezonowe czy całoroczne? Dla kogo dobre są wielosezonówki

13.11.2014, godz. 12:03
Opony dla każdego auta
foto: materiały prasowe

Kierowcy często, głównie ze względu na oszczędność, zamiast wymieniać opony na zimowe lub letnie, decydują się na komplet ogumienia całorocznego. Chociaż w teorii wydaje się to sensownym rozwiązaniem, to jednak w praktyce nie jest to ogumienie dla każdego.

Opony całoroczne z pewnością mają zalety. Są przede wszystkim tańsze od ogumienia sezonowego, a na dodatek nie musimy ich wymieniać przed sezonem letnim lub zimowym. Nie można też zapomnieć o tym, że zamiast kupować dwa komplety opon, wystarczy nam jeden, który posłuży przez cały rok. Dzięki temu można zaoszczędzić nieco pieniędzy, czasu i nerwów.

Przeczytaj też: Chińskie opony zimowe: czy warto kupić, jakie są wady i zalety chińczyków

Opony sezonowe są tworzone z odpowiednich materiałów, dzięki czemu zapewniają dużo lepsze osiągi. Opona letnia ma przede wszystkim bieżnik, który oferuje lepszą przyczepność, a to przekłada się na krótszą drogę hamowania. Z kolei ogumienie zimowe tworzone jest z bardziej elastycznej mieszanki, więc lepiej zachowuje się w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, a agresywny bieżnik zapewnia lepszą przyczepność i skuteczniejsze odprowadzanie śniegu oraz błota pośniegowego.

Dla kogo opony całoroczne

– Opony wielosezonowe są dedykowane dla klientów posiadających małe auta o niższych osiągach, którzy nie jeżdżą w długie trasy, a samochodu używają głównie do jazdy miejskiej – mówi Filip Fischer z Oponeo.pl.

Sprawdź koniecznie: Jak wybrać opony na zimę, jak odczytać oznaczenia na ogumieniu

Opony całoroczne to kompromis między oponami letnimi i zimowymi, a to oznacza, że nigdy nie będą tak dobre jak sezonowe. Ogumienie całoroczne będzie szybciej zużywać się latem, a zimą zaoferuje gorszą przyczepność, a przez to dłuższą drogę hamowania. Jeśli liczy się dla nas bezpieczeństwo, to bez wątpienia jedyny wyborem mogą być opony sezonowe.

Szybsze zużycie opony całorocznej

Warto pamiętać także o tym, że oszczędność na wielosezonówkach może być tylko pozorna. Opon całorocznych – jak sama ich nazwa wskazuje – używamy przez cały rok, a to oznacza, że szybciej się zużyją, także z powodu zastosowanej mieszanki, która musi się sprawdzać także w warunkach zimowych. Tym samym ogumienie będziemy musieli wymieniać zdecydowanie częściej. W praktyce kupno dwóch zestawów opon – na lato i zimę, może okazać się rozwiązaniem o porównywalnych lub tylko nieco wyższych kosztach. Poza tym pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest jednak dużo wyższe.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Źródło: Artur Szyk
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: