SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady LPG bez tajemnic. Instalacja gazowa w aucie to sposób na oszczędność

LPG bez tajemnic. Instalacja gazowa w aucie to sposób na oszczędność

29.11.2014, godz. 02:40
LPG bez tajemnic
foto: SHUTTERSTOCK

Instalacja gazowa w samochodzie to dobry sposób na ograniczenie wydatków na paliwo. Takie instalacje są wygodne i bezpieczne pod warunkiem, że montują je i serwisują uprawnieni specjaliści.

Mity o wożeniu "butli gazowej" w bagażniku są niczym nieuzasadnione. Instalacje LPG są wygodne, bezpieczne i ekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać, podobnie jak przy instalacji na każde inne paliwo, by na własną rękę nie dokonywać żadnych napraw ani przeróbek.

Tylko u profesjonalisty

Instalować i serwisować instalację trzeba w uprawnionym do tego zakładzie. To da nam gwarancję bezpieczeństwa i dobrej jakości.

Na wielu etapach montażu mogą się bowiem pojawić drobne błędy lub niedoróbki. Zaawansowanej instalacji nie można zamontować w kilka godzin. Typowe błędy to między innymi wiercenie kolektora dolotowego bez demontażu (wióry dostają się do silnika), stosowanie kiepskich węży czy jedynie zgrubne strojenie instalacji w trybie tzw. autokalibracji.

Pamiętaj o filtrach

Na samej instalacji nie warto oszczędzać. Tańsze komponenty mogą okazać się niewystarczające do naszego pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na krótkie czasy wtrysku. Wymagają one zastosowania szybkich, precyzyjnych wtryskiwaczy, a w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Jednak większy wydatek podczas montażu instalacji zaowocuje dłuższym okresem bezawaryjnej pracy instalacji.

Sprawdź: Fakty i mity o instalacji LPG. Jak gaz wpływa na silnik, jak eksploatować auto na gaz

Instalacja LPG wymaga także regularnego serwisowania. Przede wszystkim pamiętajmy o  wymianie filtrów gazu fazy lotnej (średnio co 15 tys. km) i ciekłej (średnio co 10 tys. km).

Stawiaj na dobre paliwo

Pamiętajmy, by płynnego gazu nie tankować do pełna. Powinno go być nie więcej niż 80 proc. objętości zbiornika.

Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego zalecają, aby:

- tankowanie LPG odbywało się na płaskiej, poziomej powierzchni, bo to zapewni właściwą pracę zaworu ograniczenia napełnienia,

- przerwanie tankowania następowało bezpośrednio po zadziałaniu zaworu ograniczającego napełnianie zbiornika,

- koniecznie dbać o czystość wlewu LPG,

- wszystkie operacje związane z tankowaniem powinien wykonywać pracownik stacji paliwowej, a właściciel pojazdu w czasie tankowania powinien zachować bezpieczny dystans, bo strumień LPG, jak i przypadkowo może się wyrwać na bok, w razie zetknięcia z ciałem człowieka powoduje odmrożenia,

- na tankowanie najlepiej zdecydować się, gdy w zbiorniku pozostało LPG już tylko 10 proc. objętości.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: