SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Lśniące felgi i czarne gumy: jak pielęgnować obręcze, jak poprawić wygląd opon

Lśniące felgi i czarne gumy: jak pielęgnować obręcze, jak poprawić wygląd opon

21.04.2015, godz. 10:03
felgi, pielęgnacja opon, felga samochodowa
foto: K2

Nawet najbardziej efektownie wyglądający pojazd nie będzie odpowiednio dobrze prezentował się z brudnymi felgami czy zniszczonymi oponami. Zarówno oponom jak i felgom, w łatwy sposób można nadać odpowiedniego wyglądu. Pielęgnacja kół to najwłaściwszy sposób, by podkreślić atrakcyjny wygląd auta oraz wydłużyć żywotność poszczególnych elementów.

Czarny nalot na felgach to najcięższy do usunięcia brud na jaki trafiamy w trakcie mycia auta. Opiłki materiału ściernego z klocków hamulcowych, rozgrzane do temperatury kilkuset stopni Celsjusza z dużą siłą wbijają się w strukturę felgi. Mogą być one przyczyną trwałych uszkodzeń na powierzchni obręczy. Ważne jest więc, aby starannie i regularnie je myć. Odpowiednio konserwowane, będą bardziej odporne na zabrudzenia.

Czyste obręcze

Jak zabrać się do mycia felg? Zaczynamy od dokładnego spłukania brudu z obręczy, najlepiej za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub węża z końcówką zapewniającą silny strumień wody. Ważne, aby zrobić to zanim zajmiemy się pielęgnacją karoserii. Brud spłukiwany pod ciśnieniem z kół, może zniweczyć efekty jej mycia. Następnie należy spryskać obręcz produktem dedykowanym myciu felg. W większości są to silnie żrące roztwory kwasów (a w przypadku niektórych także zasad) wzbogacone o detergenty i inne substancje chemiczne. Aby nie zniszczyć bezpowrotnie felgi, warto wybrać produkt mniej agresywny. Środki tego typu skutecznie usuwają brud, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla opon i lakieru. Po użyciu zostawiają na powierzchni cienką warstwę ochronną, która chroni obręcze przed korozją.

Sprawdź: Jakie alufelgi kupić do auta, na co uważać przy zakupie

Po umyciu felg, ponownie dokładnie spłukujemy je czystą wodą. Jeśli na umytej powierzchni zostaną czarne punkty, z pewnością będą to plamy ze smoły. Do ich usuwania należy użyć dedykowanego produktu. W przypadku felg stalowych z kołpakami, postępujemy podobnie. Demontujemy kołpaki, spłukujemy z nich wierzchnią warstwę brudu i czyścimy.

Lśniące chromy

W przypadku aluminiowych obręczy pokrytych chromem, dla uzupełnienia wcześniejszych działań warto nabłyszczyć felgi pastą do polerowania powierzchni metalowych. Przywrócimy im w ten sposób utracony blask. Aluchrom to kolejny produkt odznaczający się łatwością stosowania. Nanosimy i polerujemy felgę miękką szmatką, aż do uzyskania efektu.

Przeczytaj: Jak należy myć silnik samochodu, jakie środki stosować

.
Opony jak nowe

Brud, sól drogowa oraz czynniki atmosferyczne takie jak np. promieniowanie UV, stopniowo niszczą opony. Powodują, że te elementy robią się matowe, powstają na nich przebarwienia i pęknięcia. Stosując dedykowane środki do pielęgnacji opon z łatwością nadamy gumie efektownego wyglądu i zakonserwujemy ją. Zaczynamy od umycia opon. Następnie czekamy aż wyschną. Nanosimy produkt na ich powierzchnię i przecieramy gąbką lub miękką szmatką. Ważne jest aby produkty stosować na rant opony a nie bieżnik. Środek uzupełnia wilgoć utraconą przez mieszankę gumową dzięki czemu odzyskuje ona swój naturalny, głęboki czarny kolor. Dodatkowo, zostawia na jej powierzchni warstwę ochronną, która ogranicza osadzanie się brudu. Warto dbać o opony choćby dla wydłużenia żywotności gumy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: