SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Majówka 2013: Jedziesz autem w dłuższą trasę? Szybki przegląd samochodu nie zaszkodzi

Majówka 2013: Jedziesz autem w dłuższą trasę? Szybki przegląd samochodu nie zaszkodzi

27.04.2013, godz. 13:49
wyjazd autem na wczasy, samochodem na urlop
foto:

W tym roku majówka przychodzi niespełna kilka tygodni po tym, jak walczyliśmy jeszcze na drogach z silnymi opadami śniegu i lodem. Zanim ruszymy na urlop, a nasz samochód nie jest już pierwszej młodości, poddajmy auto krótkiemu przeglądowi. Z pewnością pomoże nam to bezpieczniej dotrzeć do celu.

1.    Solidne mycie

Zimą nasze auto niemal nieustannie atakowane jest solą, piaskiem i innymi środkami ułatwiającymi rozpuszczanie śniegu i lodu. Niestety mają one zgubne działanie. Jeżeli nie chcemy wystawiać naszego samochodu na działanie korozji – niezbędne jest solidne mycie - nie tylko nadwozia, ale też podwozia, nadkoli i zacisków hamulcowych.

2.    Wymiana opon

Zimowe opony latem to dłuższa droga hamowania. Gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7st.C należy zmienić ogumienie. To koronny, ale nie jedyny argument, który przemawia za tym, żeby zmienić opony. Drugi to oszczędność. Jeżdżąc na zimówkach w wysokich temperaturach spalamy więcej paliwa i szybciej zużywamy opony.

3.    Hamulce pod kontrolą

Duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma układ hamulcowy. Po zimie warto sprawdzić, w związku z tym tarcze i klocki. Korozja wywołana przez sól może doprowadzić do ich zablokowania lub  spowoduje tarcie w układzie hamulcowym. Skutkiem tego jest wzrost zużycia paliwa, a w skrajnych przypadkach można przegrzać także cały układ. Wówczas hamulce nie zadziałają w należyty sposób.

4.    Oświetlenie

Wiele samochodów porusza się na drogach bez sprawnego oświetlenia. To częste niedopatrzenie, które nie tylko może skończyć się mandatem, ale też znacząco wpływa na naszą widoczność podczas jazdy. Zanim ruszymy w trasę sprawdźmy, czy wszystkie żarówki są sprawne, co podniesie poziom naszego bezpieczeństwa w czasie podróży.

5.    Ważne ubezpieczenie

W drodze na majówkę łatwiej o kłopoty z samochodem, czy nawet wypadek. Dlatego poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC warto zdecydować się szerszą ochronę w ramach Autocasco lub Assistance. Z polisą będziemy mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez ubezpieczyciela. Jeżeli nie chcemy korzystać z pełnej ochrony Assistance, a wybieramy się  w dalszą podróż warto mieć ubezpieczenie Opony Assistance.

6.    Klimatyzacja to też bezpieczeństwo

Choć coraz więcej samochodów na polskich drogach wyposażonych jest w klimatyzację - wielu kierowców zapomina o jej regularnym czyszczeniu. To ważne szczególnie po zimie, kiedy po długim okresie niestosowania może stanowić pożywkę dla grzybów i pleśni. Jeżeli system nie działa prawidłowo może znacznie utrudnić podróżowanie. Dlatego na wiosnę warto zainwestować w wymianę filtra kabinowego i czyszczenie klimatyzacji.

NAJLEPSZE OFERTY NA MAJÓWKĘ: POLTRIP.PL. KLIKNIJ >>>

autor: Liberty Direct zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: