SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Mandat drogowy na firmę? Tego nie można zaliczyć w koszty!

Mandat drogowy na firmę? Tego nie można zaliczyć w koszty!

08.07.2014, godz. 13:00
Mandat za wykroczenie
foto: EAST NEWS

Grzywny za spóźnioną zapłatę podatku czy mandatu drogowego, przedsiębiorca nie może rozliczyć w kosztach firmy i tym samym obniżyć o ich wartość należnego fiskusowi podatku.

Opłat sankcyjnych nakładanych na przedsiębiorcę nie można zaliczyć do kosztów firmy. Chodzi o orzeczone grzywny i kary, opłaty za łamanie przepisów BHP, a także koszty egzekucyjne wynikające z nieuregulowania rachunków z kontrahentami po stronie dłużnika.

Grzywna za naruszenie przepisów

W negatywnym katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu, znajdują się grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia drogowe, a także odsetki od tych grzywien i kar. Te opłaty sankcyjne nałożone na przedsiębiorcę w wyniku toczących się wobec niego postępowań są związane z niewypełnieniem lub nienależytym wypełnieniem przez niego obowiązku wobec np. fiskusa, urzędu celnego czy policji – nie są zatem ponoszone w celu osiągnięcia przychodu.

Sprawdź też: Kobiety w ciąży nie muszą płacić za parkowanie - tak jest w Wieluniu - WIDEO

Koszty egzekucyjne dłużnika

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów postępowania egzekucyjnego związanych z niewykonaniem zobowiązań – zarówno o charakterze publicznoprawnym, jak i cywilnoprawnym. Koszty egzekucji wynikają z wyegzekwowania od dłużnika zaległych płatności – koszty egzekucji komorniczej nieuregulowanych umów z kontrahentami (np. koszty przejazdów komornika do sądu), egzekucji sądowej (np. opłata kancelaryjna) czy wartość wynagrodzenia firmy windykacyjnej (jeśli wierzyciel korzysta z jej usług) nie będą dla dłużnika kosztem firmowym.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: