SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Mandaty za przekroczenie prędkości do nawet 1500 zł! Będą poważne zmiany w prawie

Mandaty za przekroczenie prędkości do nawet 1500 zł! Będą poważne zmiany w prawie

16.01.2015, godz. 11:15
Wystawienie mandatu
Kierowca nie ma obowiązku przyjęcia mandatu foto: Super Express

Resort infrastruktury i rozwoju przewiduje istotną nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Ważne zmiany dotyczyć będą kar za przekroczenie prędkości. Projekt zakłada drastyczny wzrost wysokości mandatów, szczególnie za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym.

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym zakładają bardzo surowe traktowanie piratów drogowych. Dotkliwe kary mają być nakładane za przekroczenie prędkości i przejazdy na czerwonym świetle. Obecnie według taryfikatora mandatów, najwyższym jest "kwitek" wypisany na 500 zł, w przypadku przekroczenia szybkości o więcej niż 50 km/h. Kierowca otrzymuje do tego 10 punktów karnych. W przypadku odmówienia przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu.

Czytaj też: Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach! Co zmieni się w prawie?

Zmiany zakładają rozwiązanie sięgające znacznie głębiej w kieszeń. Podstawą do wyliczenia mandatu ma być wysokość średniej pensji w gospodarce podawana przez GUS. Jak to będzie działać? Za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h, nałożony mandat będzie wynosić 20 proc. średniej polskiej pensji (obecnie jest to 730 zł). O wiele gorzej będzie w przypadku złamania takiego przepisu w terenie zabudowanym. Wówczas przelicznik wyniesie aż 40 procent, a to da mandat w wysokości 1460 zł!

To jeszcze nie wszystko. Najgorzej będą mieli recydywiści, bo dla nich czwarte przekroczenie prędkości w roku (i każde następne) to 50 proc. wysokość średniej pensji. W przypadku jazdy z szybkością wyższą o 50 km/h w terenie zabudowanym mandat wyniesie bagatela 2190 zł!

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: