SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Metabolizmu alkoholu nie da się przyspieszyć! Pomyśl zanim wsiądziesz za kierownicę po zakrapianych świętach

Metabolizmu alkoholu nie da się przyspieszyć! Pomyśl zanim wsiądziesz za kierownicę po zakrapianych świętach

27.12.2015, godz. 12:38
trzeźwość, alkomat, kontrola
foto:

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najgorętszych okresów na polskich drogach. Niestety w tym czasie, częstą przyczyną wypadków drogowych jest alkohol. I choć większość Polaków jest świadoma, że nie należy prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości, to wiedza na temat działania alkoholu na organizm nadal jest niewystarczająca.

Powolny metabolizm

Wiedza o tym, jak alkohol wpływa na organizm człowieka, jest wśród kierowców na zbyt niskim poziomie. Co gorsze, w społeczeństwie pokutują na temat późniejszego trzeźwienia rozmaite mity. Potwierdzają to wyniki ankiety zleconej przez Kompanię Piwowarską. Tylko co 5. badany twierdzi, że nie istnieje sposób na przyśpieszenie wytrzeźwienia.

Sprawdź: Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach Europy

Niestety ponad 1/4 ankietowanych nie ma pojęcia, w jaki sposób organizm pozbywa się alkoholu, natomiast prawie 2/3 wskazuje metody powszechnie, które wcale nie są skuteczne. Na czele tej listy znajduje się sen (10,8%), a zaraz po nim prysznic bądź kąpiel (8,9%), kawa (7,9%), picie wody (4,7%), wysiłek fizyczny (4,3%), odpowiedni posiłek i wiele innych.

Kawa ani prysznic nie pomogą

Metabolizmu alkoholu nie da się w żaden sposób przyspieszyć – ani drzemką, ani środkami w powszechnym mniemaniu odtruwającymi organizm i pobudzającymi. Wchłanianie oraz rozprowadzanie alkoholu po organizmie odbywa się szybko, zaledwie w kilka minut, jednak jego wydalanie trwa znacznie dłużej. To kwestia indywidualna, zależna nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale także płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy.

Przeczytaj też: Jak oszukać alkomat, czy można to zrobić

Alkohol może się utrzymywać w organizmie przez wiele godzin po konsumpcji, czasem nawet następnego dnia rano, i nie ma to nic wspólnego z wrażeniem, że jesteśmy już trzeźwi i rześcy. Warto wziąć to pod uwagę przy okazji świąt Bożego Narodzenia: spotkanie z dawno niewidzianą rodziną i biesiadowanie przyprawione alkoholem, mogą spowodować, że wyjazd następnego dnia trzeba będzie odłożyć. Przedwczesne wejście za kierownicę auta, może zakończyć się tragedią.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Kompania Piwowarska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: