SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Mężczyźni częściej wpadają W POŚLIZG autem niż kobiety

Mężczyźni częściej wpadają W POŚLIZG autem niż kobiety

20.12.2012, godz. 15:09
poślizg
foto: EAST NEWS

Ilu Polaków musiało radzić sobie w sytuacji poślizgu na drodze? Jak wynika z badania opinii społecznej przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Jazdy Renault, aż 37% kierowców w Polsce przynajmniej raz wpadło w poślizg prowadząc samochód po mokrej nawierzchni. Prawie co piąty doświadczył tego wielokrotnie.

Większość kierujących pojazdami charakteryzuje zawyżona samoocena. Myślą, że są dobrymi kierowcami i poradzą sobie w każdej sytuacji na drodze. Niestety pytania o wiedzę lub testy praktyczne pokazują, że tak nie jest – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z badań wynika, że mężczyźni znacznie częściej wpadają w poślizg niż kobiety - aż 44% badanych mężczyzn wpadło w poślizg, a u kobiet wynik ten wynosi 25%. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault wyjaśniają, że mężczyźni jeżdżą bardziej agresywnie i mają więcej pewności siebie. Prawdopodobnie dlatego częściej doświadczają niebezpiecznych sytuacji na drodze. O skłonności do nerwowych zachowań części kierowców może też świadczyć fakt, że np. aż 37% spośród osób, które przekraczają dozwolony limit prędkości, z powodu zbyt wolnej jazdy innych kierowców wpadło w poślizg wielokrotnie.

Dane pokazują również, że 65% spośród tych, którzy w ogóle przyznają się do przekraczania prędkości wpadło w poślizg przynajmniej raz. Jednocześnie 68% osób, które deklarują, że nigdy nie przekraczają limitów prędkości, nigdy też nie wpadło w poślizg. Z wyników badania tworzy się pewien obraz postaw na drodze i konsekwencji tych postaw. Więcej brawury i nerwów to więcej niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. Szczególnie w zbliżającym się okresie podróży świątecznych kierowcy powinni kierować się rozsądkiem a nie emocjami -  dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: