SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Mniej formalności przy rejestracji samochodów – ale nie dla wszystkich

Mniej formalności przy rejestracji samochodów – ale nie dla wszystkich

14.01.2016, godz. 13:01
dokumenty, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny
dowód rejestracyjny foto: policja.pl

Już w lutym 2016 roku ma być gotowy projekt zmiany w prawie dotyczącym rejestracji samochodów. Niektóre podmioty będą mogły szybciej rejestrować pojazdy i mieć jeden numer rejestracyjny dla wielu pojazdów. Kto trafi na listę uprzywilejowanych?

Jak donosi portal rp.pl rządowi eksperci we współpracy z przedstawicielami branży motoryzacyjnej pracują nad projektem zmian w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy zajmujący się obrotem pojazdami nie byli w gorszej sytuacji niż ich zagraniczni odpowiednicy. Na zachodzie funkcjonuje prawo umożliwiające np. korzystanie z profesjonalnej rejestracji, czyli jednego numery rejestracyjnego, do którego przypisanych jest nawet 100 dowodów rejestracyjnych.

Zobacz również: Taryfikator mandatów 2016: AKTUALNY taryfikator i tabela punktów karnych

Ministerstwo Infrastruktury szykuje więc projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, który ma ułatwić życie podmiotom zajmującym się obrotem, dystrybucją , produkcją, badaniem i testowaniem pojazdów. Istotą projektu jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla uprawnionych podmiotów oraz znaczne zmniejszenie częstotliwości wizyt w wydziale komunikacji.

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie posiadał termin ważności, właściciel takiego dowodu ma prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych w ruchu drogowym.

Dla tych, którzy zechcą korzystać z profesjonalnej rejestracji nielegalnie, przewiduje się kary (w tym finansowe). Taką czasową rejestrację pojazdu od lat postulowała branża motoryzacyjna i jednostki badawcze.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: