SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Mniejsze korki na bramkach A1? Zarządca zapowiada większą przepustowość

Mniejsze korki na bramkach A1? Zarządca zapowiada większą przepustowość

24.04.2015, godz. 11:44
Bramki poboru opłat
Bramki poboru opłat foto: Super Express

Zarządzająca odcinkiem autostrady A1 między Gdańskiem, a Toruniem, firma Gdańsk Transport Company przygotowuje się do wakacyjnego ruchu na drogach. W tym celu dobudowane zostaną bramki oraz zmieniony system wydawania biletów.

Na dwóch głównych Punktach Poboru Opłat w Nowej Wsi i Rusocinie, prowadzone są prace związane z dobudowaniem nowych bramek. W Nowej Wsi powstaną trzy bramki (jedna wjazdowa, dwie zjazdowe), a w Rusocinie dwie (obie zjazdowe). W ten sposób średnia obsługa ma wzrosnąć z 900 do 1,2 tyś. pojazdów na godzinę w Nowej Wsi i z 1,2 tyś. do 1,5 tyś. pojazdów w Rusocinie. Oznacza to zwiększenie przepustowości o 25-33 procent. Dodatkowe pasy, które powstają mają być tzw. dwukierunkowe, przez co służby autostradowe mogą zmienić kierunek działania pasa ze zjazdowego na wjazdowy i na odwrót.

Nie przegap: Drogówka sprawdza teraz nawet jakość spalin! Policja dostała profesjonalne urządzenia pomiarowe

Prowadzone są również prace nad wprowadzeniem bezdotykowego systemu wydawania biletu. W praktyce ma to oznaczać zaoszczędzenie kilku sekund na bramce wjazdowej dla jednego pojazdu. Przy przemnożeniu tego przez ilość samochodów, które przejeżdżają przez godzinę, oszczędność czasowa robi się już dużo większa. Działanie systemu opiera się o fotokomórkę, która wykrywa podjeżdżający pojazd. Równocześnie uruchamiany jest system drukowania biletu, co powoduje, że nim kierowca zbliży się pod szlaban, bilet już będzie na niego czekał. GTC chce, żeby system działał już w te wakacje.

W 2014 roku z powodu długich kolejek przy bramkach, rząd zdecydował o otworzeniu bramek na autostradach w weekendy, przez co przejazd stał się bezpłatny. W ciągu całego roku, odcinek Gdańsk - Toruń, średnio pokonuje około 37 tyś. samochodów na dobę. W lipcu, ta średnia wzrasta do około 55 tyś. aut. Rekord padł w niedzielę 17 sierpnia, kiedy to A1 przejechało 93 tyś. pojazdów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: