SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Można już samodzielnie tankować autogaz

Można już samodzielnie tankować autogaz

20.09.2013, godz. 15:20
gaz, LPG, autogaz
foto:

W Europie zachodniej ta praktyka jest znana od dawna, w Polsce natomiast dopiero wchodzi w życie - mowa o samodzielnym tankowaniu autogazu. Pięć lat żmudnych starań przyniosło efekty i można już samemu napełniać zbiorniki LPG. Na razie możliwość ta jest dostępna na niewielkiej ilości stacji paliw, jednak z czasem sytuacja ta będzie się zmieniać na korzyść kierowców.

Możliwość samoobsługowego tankowania autogazu jest już możliwa, jednak na razie tylko niektóre stacje są do niej przystosowane. Przyjazne kierowcom dystrybutory będą miały przyklejone naklejki z instrukcją w formie tekstu i obrazków informujących, jak należy przeprowadzić całą operację. Nie będzie już przycisku do przywołania obsługi, a zamiast niego pojawi się przycisk alarmowy, na wypadek niespodziewanych problemów.

>>> Czy warto kupić akumulator w internecie <<<

Cała operacja sprowadzi się do podłączenia pistoletu do ładowania oraz stałego trzymania przycisku, który w momencie puszczenia wyłączy dystrybutor i zakończy tankowanie. Same pistolety też muszą być nieco inne od standardowych - w trakcie odpinania będą mogły uwolnić maksymalnie 1 cm³ gazu (obecnie to ok. 3 cm³). Jeśli natomiast pistolet zostanie podłączony w sposób nieprawidłowy, to dystrybutor się nie uruchomi.

Oczywiście nowe przepisy nie są obowiązkowe i kierowcy wciąż będą mogli korzystać z pomocy obsługi stacji, która będzie musiała zrealizować naszą prośbę. Pierwsza samoobsługowa stacja tankowania LPG działa już w Krakowie, a z czasem liczba tego typu obiektów będzie stale rosnąć.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: