SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

31.03.2017, godz. 10:36
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 foto: Goodyear

Opona to jedyna część samochodu stykająca się bezpośrednio z drogą, przez co to właśnie od niej zależy w największym stopniu nasze bezpieczeństwo. Kiedy temperatury dobowe wynoszą nieco ponad 7 stopni Celcjusza, przychodzi czas na zmianę ogumienia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych opon letnich?

Wymiana ogumienia na letnie ma sens na przełomie marca i kwietnia, bowiem wtedy też można zaobserwować ustabilizowanie pogody i temperatur. Opony które zakładamy powinny mieć – przynajmniej według przepisów – 1,6 milimetra bieżnika. W praktyce lepiej nie czekać tak długo, gdyż już wtedy opona nie pracuje na sto procent swoich możliwości. Lepiej odstawić ją na półkę gdy bieżnik ma około 4 milimetry. Każdy milimetr to dłuższa droga hamowania i gorsze odprowadzanie wody spod kół.

Zobacz też: Nowa letnia opona z Dębicy

Co jeśli tylko jedna opona wykazuje ślady zużycia? Oznacza to, że prawdopodobnie mamy źle ustawioną geometrię kół, lecz wymusza to na nas wymianę wszystkich czterech opon.

Tak jak żaden pilot nie wystartuje z jednym niesprawnym silnikiem, mimo że trzy pozostałe są w doskonałym stanie, tak kierowcy nie powinni wyjeżdżać na ulicę choćby na jednej zużytej oponie. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla nich, ale również dla innych użytkowników ruchu. W tego rodzaju sytuacji kierowca powinien niezwłocznie rozpocząć poszukiwania nowego kompletu ogumienia.” – mówi Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

Pisaliśmy o: PRESA – nowa marka opon w Polsce!

Gdy jedna opona wykazuje nadmierne zużycie, może to przełożyć się również na nadmierną eksploatację układu napędowego. Można salwować się wymianą opon na jednej osi - polskie prawo dopuszcza taką możliwość - lecz ma to wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Oczywiście rozmiar opony musi być dostosowany do naszego auta (odpowiednie informacje znajdziemy w instrukcji pojazdu). Warto poszukać recenzji opon w internecie, gdzie nie brakuje opinii, tym bardziej, że na pierwszy rzut oka nieznane marki mogą należeć do potentatów branży. Każdy koncern ma w swoim portfolio zarówno produkty ekonomiczne jak i premium – np. do Goodyear należą jeszcze gumy Dunlop, Fulda, Sava czy Dębica. Pozwala to dobranie odpowiednich opon do naszego budżetu.

Więcej o oponach: Polacy wybierają budżetowe gumy

Można też zerknąć na dodatkowe usługi oferowane wraz oponami – darmowy transport do domu, bezgotówkowa wymiana czy ubezpieczenie ogumienia. Niektórzy producenci mają w ofercie np. opony do samochodów typu SUV, których ścianki boczne nie mogą ulec zniszczeniu. Jeśli uda nam się przeciąć oponę, Nokian wymieni je za darmo!

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: