SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Najlepsze opony letnie na długie dystanse według testów

Najlepsze opony letnie na długie dystanse według testów

06.04.2014, godz. 11:50
mokra nawierzchnia, jazda w deszczu, poślizg
foto: materiały prasowe

Gdy często przemierza się autem setki kilometrów poza miastem, warto zainteresować się odpowiednim ogumieniem. Na co zwrócić uwagę, wybierając opony przenaczone do długich dystansów? Które modele zapewnią w pełni komfortową podróż?

Opony w trasę cechuje trwałość, krótka droga hamowania oraz wszechstronne osiągi. Zapewniać one powinny również komfort podróżowania. Kierowcy spędzający dużo czasu w podróży wiedzą, jak ważny jest komfort. Dlatego wybierają opony, które zapewniają niski poziom hałasu. Kupując ogumienie, warto upewnić się, czy ma ono stosowne oznaczenie na etykiecie. Spore koszty długich podróży pochłania paliwo. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto zainwestować w opony z niskimi oporami toczenia, które pozwalają zmniejszyć spalanie. Bieżnik opony przeznaczonej do wielokilometrowych podróży powinien być asymetryczny. Taki wzór pozwala  odprowadzać wodę i zapewnia dobrą przyczepność na mokrej drodze. Jest to szczególnie ważne, gdyż w nadchodzącym sezonie możemy zetknąć się z różnorodnymi warunkami: nie tylko wysokimi temperaturami oraz ostrym słońcem, ale i przelotnymi deszczami, gwałtownymi burzami czy gradem.

Sprawdź: TOP 5 najlepszych opon sezonu 2014 - te opony letnie odniosły sukcesy w testach

– Opony z asymetrycznym bieżnikiem wyróżniają się również dużą odpornością na zużycie – tłumaczy Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl. O trwałość opon dbają producenci, wykorzystując specjalne mieszanki jak również stosując technologie, dzięki którym nie zużywają się one zbyt szybko. Ogumienie przeznaczone w trasę musi dobrze sprawdzać się zarówno przy umiarkowanym jak i dynamicznym stylu jazdy na urozmaiconym terenie. Istotny w przypadku opon na długie dystanse jest również wysoki poziom osiągów przy dużych prędkościach, gdyż na drogach ekspresowych oraz autostradach chcemy z łatwością rozwijać dużo większe prędkości niż w mieście.

Najlepsze opony na trasę według testów

Goodyear Efficientgrip Performance – To opona najbardziej polecana przez kierowców pokonujących długie trasy, wielokrotny zdobywca miejsc na podium w testach opon w latach 2012-2013. Dzięki dwuczęściowemu, asymetrycznemu bieżnikowi opona charakteryzuje się krótką drogą hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni. Dzięki niej auto świetnie zachowuje przyczepność. Nawet przy dużej prędkości samochód prowadzi się bezpiecznie i pewnie.

Continental ContiPremiumContact 5 – Opona ta zyskała najwyższą ocenę użytkowników za właściwości szosowe. To kilkakrotny zdobywca pierwszego miejsca i wielokrotnie polecany model w testach opon w latach 2012-2013. Także w tym modelu na bezpieczeństwo jazdy wpływa dwuczęściowy bieżnik - jego wewnętrzna część pozwala sprawnie odprowadzać wodę, a zewnętrzna dba o dobrą przyczepność w zakrętach oraz na suchej nawierzchni. Nawet przy dużych prędkościach jazda na takich oponach jest komfortowa. Dodatkowo dzięki zredukowanym oporom toczenia, kierowca zauważyć może znaczącą oszczędność paliwa.

Przeczytaj: Dlaczego opony zimowe nie nadają się do jazdy w wyższych temperaturach

Dunlop SP Sport Bluresponse – Opona ta wielokrotnie trafiała na podium w testach opon w latach 2012-2014. Zastosowano w niej technologię WearControl, która zapewnia równowagę między niskimi oporami toczenia a przyczepnością. Dzięki takiemu zabiegowi wydłużona została żywotność opony.

Bridgestone Turanza T001 – To najpopularniejsza i jednocześnie najwyżej oceniania opona z kolekcji firmy Bridgestone. Należy ona do specjalne linii ogumienia dla osób podróżujących poza miastem. Potwierdzeniem tego, że stanowi ona harmonijne połączenie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, komfortu i trwałości są imponujące wyniki w testach opon. W latach 2011-2013 opona wielokrotnie zdobywała dobre i bardzo dobre noty w prestiżowych sprawdzianach.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: