SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy zimą

Najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy zimą

03.01.2013, godz. 15:19
Uważaj na śliskich drogach
foto: Super Express

Zimowa aura nie sprzyja jeździe autem. Zmieniająca się pogoda, wcześniej zapadający zmrok, śliskie drogi, a także nieumiejętna jazda powodują, że dochodzi do dużej liczby wypadków. Dlatego "Super Express" wraz ze Szkołą Jazdy Renault podpowiadają, jak kierować samochodem, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

- Pierwszą i najważniejszą umiejętnością jest zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy samochodami - tłumaczy Miłosz Majewski (35 l.), trener szkoły jazdy Renault. - To bardzo ważne, abyśmy mogli bezpiecznie zahamować. Drugą podstawową sprawą jest zachowanie optymalnej prędkości, która powinna być dostosowana do warunków jazdy i oczywiście swoich umiejętności. Nikt nie urodził się kierowcą rajdowym - dodaje.

Ważne jest też, by w samochodach wyposażonych w ABS nie hamować pulsacyjnie, czyli nie zwiększać i zmniejszać nacisku na pedał hamulca. Lepiej wcisnąć pedał do deski i czekać. - Jeżeli będziemy próbowali hamować pulsacyjnie przy ABS, to nic to nam nie da - dodaje ekspert.

Patrzmy zawsze daleko przed siebie. Uważna obserwacja drogi i nadchodzących przeszkód, takich jak ostry zakręt, pozwoli nam się na nie odpowiednio przygotować. Warto też pamiętać o tym, aby manewry drogowe wykonywać płynnie oraz nie wciskać za mocno gazu, bo można wpaść w poślizg. Uważać należy też na skrzyżowaniach, gdzie inni kierowcy włączają się do ruchu, ponieważ w takich miejscach nietrudno o wypadek.

Jeżeli chodzi o ubiór, to ważne jest, aby czuć się komfortowo za kierownicą. Nie należy jeździć w rękawiczkach z tkaniny, ponieważ łatwo stracić panowanie nad kierownicą. - Trzeba także pamiętać o tym, że wszystkie systemy w aucie są tylko wspomaganiem - ostrzega Miłosz Majewski (35 l.), trener szkoły jazdy Renault.

8 zasad bezpiecznej jazdy zimą

1. Zmień opony na zimowe
2. Zachowaj odpowiedni dystans pomiędzy samochodami
3. Dostosuj prędkość do warunków jazdy
4. W samochodach wyposażonych w ABS nie hamuj pulsacyjnie
5. Uważnie obserwuj drogę
6. Nie wciskaj za mocno gazu, bo można wpaść w poślizg
7. Załóż wygodne obuwie
8. Nie prowadź w rękawiczkach

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: