SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady NAKAZ wymiany OPON na ZIMOWE: Projekt ustawy może wejść w życie jeszcze w tym roku

NAKAZ wymiany OPON na ZIMOWE: Projekt ustawy może wejść w życie jeszcze w tym roku

24.09.2012, godz. 16:30
Opony zimowe
foto:

Który moment jest najlepszy, żeby zmienić opony z letnich na zimowe? Wydaje się, że wobec ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Projekt nowej ustawy zakłada jednak taki nakaz wymiany ogumienia od 1 listopada.

Co do tego, że opony należy zmieniać na nadchodzącą zimę, wie każdy kierowca. Warunki pogodowe jednak z roku na rok coraz bardziej zaskakują. Tym samym, coraz trudniej jest przewidzieć, kiedy nadejdą naprawdę chłodne dni, i jak mroźna będzie tegoroczna zima.

Kontrowersyjna ustawa o obowiązku zmiany opon

Projekt ustawy, która miałaby wejść w życie jeszcze w tym roku zakłada nałożenie obowiązku dokonywania zmiany wszystkich opon w samochodzie na zimowe w okresie od 1 listopada do 31 marca. Ich brak w tym czasie, ma skutkować mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Jak się okazuje, pomysł wymiany ogumienia już z początkiem listopada zdaje się być dość dyskusyjny.

Posłowie tłumaczą, że w proponowanych zmianach chodzi o podniesienie bezpieczeństwa. - Nie wzbudza wątpliwości sama konieczność zmiany opon na zimowe. Jednak, czy można z góry założyć, kiedy przyjdzie prawdziwa zima? Nawet ostatnimi laty zdarzały się sezony prawie pozbawione śniegu, o letnich wręcz temperaturach. – mówi Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu w Peugeot Ciesielczyk. - Warto zwrócić uwagę na to, że jeżdżenie w ciepłe dni na oponach zimowych, może być tak samo niebezpieczne, jak na letnich zimą – dodaje.

Pomysł wprowadzenia w życie nowej ustawy był konsultowany z wieloma specjalistami. Według nich auto na oponach zimowych oznacza lepszą przyczepność, co sprawia, że jazda nim jest bardziej bezpieczna. Co ważne, w momencie wystąpienia kolizji lub gdy dojdzie do wypadku drogowego zimą, ubezpieczyciel zwraca uwagę na rodzaj opon i stan ogumienia. Kiedy okaże się, że nie przygotowaliśmy należycie samochodu na okres zimy, może nie chcieć wypłacić odszkodowania, uznając nas za współwinnych zdarzenia.

Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo

Jazda na oblodzonej lub ośnieżonej drodze bez zimowych opon może skutkować o 30% dłuższą drogą hamowania. Opony zimowe są wyposażone w specjalnie zaprojektowany wzór bieżnika, który gwarantuje wysoką przyczepność na śliskiej nawierzchni oraz dobre odprowadzenie wody i błota pośniegowego. Poza tym wykonane są z innej, niż letnie, bardziej miękkiej mieszkanki gumowej. Opony jako jedyne elementy w całym samochodzie mają bezpośredni kontakt z jezdnią. Warto o nie należycie dbać, bo są bardzo ważne dla bezpieczeństwa i prawidłowości podróży.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: