SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nie daj się naciągnąć sprzedawcom opon. Oszuści w internecie to plaga

Nie daj się naciągnąć sprzedawcom opon. Oszuści w internecie to plaga

10.11.2015, godz. 02:30
wymiana opon
foto: Nokian

Zakupy w sieci są tak powszechne, że podczas korzystania z kolejnego sklepu internetowego możemy mieć uśpioną czujność. Jednak również ze wzrostem liczby sprzedawców w internecie, rośnie też liczba oszustów, którzy chcą zarobić na naiwności innych. Podpowiadamy jak bezpiecznie skorzystać ze sklepu internetowego oferującego opony.

Zakupy przez internet mimo wielu zalet niosą ze sobą pewne zagrożenia. Jednym z tych zagrożeń są nieuczciwi sprzedawcy, którzy zrobią wszystko, aby zarobić na niewiedzy kupujących. Wielu kierowców decyduje się na zakup opon przez internet, co jest dość ryzykowne, ponieważ po pierwsze nie ma bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą, a po drugie nie ma możliwości przeprowadzenia dokładnych oględzin towaru przed zakupem.

Dodatkowe usługi przy zakupie opon

Istnieją sklepy internetowe, które do zakupu opon oferują usługę ich montażu w partnerskim serwisie. To dość wygodna opcja, ponieważ odpada nam problem odbioru opon od kuriera, następnie nie musimy ich przechowywać do momentu wymiany, a także transportować do warsztatu wulkanizacyjnego. Usługa taka działa w ten sposób, że po zakupie opon wybieramy najbliższy warsztat współpracujący z danym sprzedawcą, a później ustalamy dogodny termin wizyty w warsztacie, gdzie będą na nas czekały kupione opony. Zaletami takiego pakietu (zakup opon wraz z wymianą) jest to, że często wymiana opon wraz z wyważaniem jest darmowa, a opony przechodzą przez ręce pracowników, którzy mogą zweryfikować stan techniczny takiej opony (mogą sprawdzić np. wiek i jakość wykonania). Ważne, żeby przed montażem takich opon samemu dokładnie je obejrzeć szukając ewentualnych uszkodzeń.

Dopasuj opony - Wszystko o symbolach i oznaczeniach na oponie

To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie dla wszystkich. Ponieważ mimo tego, że sieć warsztatów partnerskich dużych sprzedawców opon jest bardzo rozwinięta, to nie wszyscy mogą mieć taki warsztat w pobliżu. Takie osoby muszą sobie poradzić inaczej.

O  co zapytać sprzedawcę opon w sklepie internetowym

Niezależnie od tego, czy zamówimy opony do domu, czy do serwisu, warto skontaktować się z infolinią danego sklepu internetowego i uzyskać informację o dacie i miejscu produkcji każdej zamówionej opony. Najlepiej, jak wszystkie oznaczenia opon z kompletu będą identyczne, jednak kilkutygodniowe różnice w dacie produkcji nie mają znaczenia. Przy składaniu zamówienia w miejscu na uwagi warto dopisać, że zamawiamy opony o identycznych oznaczeniach i z obiecaną przez sprzedawcę datą produkcji. Wszystkie ustalenia telefoniczne z konsultantami należy potwierdzić drogą e-mailową.

W przypadku dużych sklepów ustalenia dat produkcji opony mogą potrwać nawet kilka dni, ponieważ często opony są składowane w magazynach i sprzedawcy nie mają do nich bezpośredniego dostępu.

Zapłać za opony przy odbiorze po oględzinach

Kwestię opłat radzimy rozwiązać w ten sposób, że płatności dokonamy przy odbiorze, lub w celu potwierdzenia chęci zakupu z góry pokryjemy koszty jego przesyłki, a dopiero przy odbiorze (lub montażu w serwisie partnerskim) rozliczymy się za opony.

Zobacz też: Rotowanie opon: sposób na wydłużenie żywotności ogumienia

Nieprzychylność sprzedawców do płatności przy odbiorze może wynikać z chęci oszustwa, ponieważ mają miejsce przypadki, że komplet opon, za które klient zapłacił z góry przykładowo w serwisie ukcyjnym nigdy do niego nie docierał, a nieuczciwa firma zapadała się pod ziemię. Lepiej stracić kilkadziesiąt złotych za niedoszłą przesyłkę, niż dać się naciągnąć na kilkaset lub więcej zł za komplet opon.

Jak wybrać sklep internetowy

Wybierając sklep internetowy oferujący opony nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną oferowanych towarów. Zbyt niskie oferty w stosunku do konkurencyjnych sprzedawców powinny wzbudzać nieufność. Zawsze bezpieczniej zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że dostaniemy dokładnie to, co zamawiamy. Dodatkowo, większość producentów opon udostępnia na swoich stronach internetowych listę oficjalnych sieci dystrybucji swoich produktów. Można też zwrócić się do producentów z zapytaniem czy towar danego sprzedawcy pochodzi od producenta lub oficjalnego importera.

Internet jest kopalnią wiedzy i trudno tam cokolwiek ukryć. Warto poszukać informacji, opinii i komentarzy dotyczących danej firmy. Często bywa, że oszukani klienci publikują na różnych forach ostrzeżenia dla innych, aby ustrzec ich przed stratą finansową.

10 zasad kupowania opon przez internet:

1. Sprawdź dokładnie jakiego rozmiaru opon potrzebujesz.

2. Porównaj ofertę kilku sklepów internetowych (cena opon i kosz ich przesyłki).

3. Sprawdź opinie o wybranych sprzedawcach.

4. Wszystkie ustalenia telefoniczne potwierdź drogą poczty internetowej.

5. Jako formę potwierdzenia zakupu wybierz fakturę, ponieważ walka o zwrot pieniędzy jest trudniejsza jeśli wybierzemy paragon kasowy.

6. Sprawdź datę zakupu na fakturze, ponieważ od niej zależy termin zwrotu towaru (10 dni roboczych). Ważne aby ta data nie była cofnięta w stosunku do rzeczywistości.

7. Jako formę zapłaty wybierz płatność przy odbiorze, ewentualnie pokryj koszty przesyłki.

8. Przy odbiorze sprawdź dokładnie czy towar jest zgodny z zamówieniem i  ustaleniami ze sprzedawcą.

9. Upewnij się, że zakupione opony podlegają ważnej (wypełnionej wraz z pieczątką) gwarancji producenta. Karta gwarancyjna musi być załączona do zakupionego towaru.

10. Wszelkie podejrzane działania ze strony sprzedawcy zgłaszaj niezwłocznie na policję.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: