SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nie lekceważ zimy. Przygotuj auto na mrozy i opady śniegu

Nie lekceważ zimy. Przygotuj auto na mrozy i opady śniegu

19.12.2013, godz. 21:39
opony zimowe
foto: Nokian

Nadchodzący okres bożonarodzeniowy nie zapowiada się śnieżnie i mroźnie, ale już w nowym roku wypada się spodziewać prawdziwej zimy. Wraz z nadejściem opadów białego puchu i spadkiem temperatur, sprawność samochodu znacznie się obniży. Warto więc zawczasu zadbać o odpowiednie przygotowanie auta na ten trudny czas. Wykonanie kilku drobnych czynności może uchronić przed niespodziewanymi awariami.

Wrażliwy akumulator

Bezkonkurencyjnym numerem jeden zimowych usterek jest brak możliwości uruchomienia samochodu spowodowany spadkiem sprawności akumulatora. Kiedy samochód odmówi współpracy nie możemy już zrobić nic, konieczne jest wezwanie fachowej pomocy. Co zrobić, żeby taka sytuacja nam się nie przydarzyła? Jeśli akumulator ma tendencję do rozładowywania się, przed nadejściem mrozów należy udać się warsztatu, który sprawdzi wszystkie parametry układu elektrycznego. Gdy usterka zostanie wyeliminowana, serwisanci dodatkowo doładują akumulator, uzupełnią elektrolit oraz oczyszczą klemy i styki przewodów.

Warto także pamiętać o "długość życia" akumulatora. Jest on liczony w cyklach rozruchowych, a nie miesiącach czy latach. Średniej klasy akumulator przewidziany jest na ok. 10 tys. cykli, czyli ok. 10 tys. przekręceń kluczyka. Przy założeniu średnio 8 uruchomień dziennie pojazdu daje to niewiele ponad 3 lata.

Przeczytaj: Jak kupić dobry akumulator przed nadejściem mrozów. Jak dobrać baterię do samochodu

Zdiagnozuj rozrząd

- Mróz powoduje kurczenie się i sztywnienie materiałów. Gdy powoli zbliża się moment "wymiany rozrządu", lepiej już wcześniej sprawdzić stan paska klinowego w aucie. Zesztywniała i zużyta guma paska przy rozruchu w temperaturach ujemnych dużo łatwiej może ulec pęknięciu, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe finansowo. Natomiast kontrolna wizyta w serwisie nie wiąże się z dużymi kosztami. Powinna się zamknąć w przedziale 100 – 250 PLN, w zależności od ilości wykonanych czynności serwisowych – wylicza ekspert Michał Antoszkiewicz.

Załóż zimowe ogumienie

Bardzo ważną sprawą jest zmiana opon na zimowe oraz sprawdzenie stopnia ich zużycia przed sezonem. Stan ogumienia to newralgiczny parametr mający wpływ na bezpieczeństwo zimą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika i stan jego zużycia. Zimowe ogumienie nadaje się do użycia, jeśli bieżnik ma min. 4 mm mierzone od jego dna. Ważne jest również czy bieżnik jest  równomiernie zużyty, czy nie ma różnic w wysokości na zewnętrznych i wewnętrznych brzegach opony. Istotna jest także kwestia kontroli ciśnienia w oponach. Jego wartość zawsze można znaleźć na tabliczce znamionowej naszego pojazdu, umieszczonej najczęściej na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Nieprawidłowa wartość ciśnienia znacząco zmienia parametry jezdne pojazdu, wpływa ujemnie na zużycie opon, a przede wszystkim na bezpieczeństwo. Dobre ogumienie w samochodzie może nas uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Patrz też: Jak wybrać zimowe opony, na jakie parametry zwrócić uwagę

Wycieraczki i płyn do szyb

Należy również pamiętać o piórach wycieraczek. Zużyte wycieraczki nie zbierają należycie zabrudzeń, a zimą spod kół innych pojazdów wydobywa się masa błota pośniegowego, czy zasolonej brei. Poza tym zużycie pióra rysują powierzchnię szyby. Prowadzi to do powstawania niebezpiecznych refleksów w czasie jazdy w pełnym słońcu lub podczas wymijania pojazdów jadących na światłach z przeciwka w nocy. Warto kupić nowe, nawet nieco tańsze z marketu, mimo iż trzeba zmieniać je częściej – mówi ekspert sieci serwisów Vianor.

Ważne jest, aby w zbiorniczku płynu do spryskiwacza znajdowała się ciecz. Bez spryskania powierzchni szklanej, zabrudzeń często nie da się w ogóle usunąć, przez co dalsza jazda nie może być kontynuowana. Płyn musi być w wersji zimowej, odporny na ujemne temperatury.

Nie powinniśmy, jeśli nie ma takiej konieczności, uruchamiać wycieraczek dopóki przednia szyba się nie nagrzeje. Pamiętajmy aby przed ich uruchomieniem sprawdzić, czy nie przymarzły. Zmarznięte wycieraczki pocierające o zmarzlinę, mogą zaszkodzić zarówno piórom, jak i szybie, na której łatwiej mogą powstać drobne zarysowania.

Sprawdź: Jak dobrać wycieraczki szyb do auta

Niezbędne narzędzia w aucie

Elementem zimowego wyposażenia powinna być  miękka szczotka do odśnieżania zasypanego pojazdu. Pamiętajmy, że przed jazdą samochód należy dokładnie odśnieżyć. Śnieg zalegający na dachu samochodu może się zsunąć podczas jazdy na przednią szybę, co z kolei stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z nieodśnieżonego auta śnieg może także osypywać się na innych uczestników ruchu, również powodując zagrożenie na drodze.

Warto mieć skrobaczkę do szyb. Dzięki niej będziemy mogli usunąć z szyby nawet lekko przymarznięty śnieg. Umieszczenie w bagażniku saperki również może okazać się pomocne kiedy nasze auto utknie na dobre w śniegu. Częstym problemem w zimie są także przymarznięte drzwi. Przesmarowanie wazeliną techniczną gumowych uszczelek drzwi, skutecznie zapobiegnie ich przymarzaniu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: