SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nie masz opon zimowych? Możesz mieć kłopot z wypłatą odszkodowania z AC

Nie masz opon zimowych? Możesz mieć kłopot z wypłatą odszkodowania z AC

29.12.2014, godz. 12:46
wypadek, kolizja, zima
foto: Super Express

Jazda na letnich oponach zimą to nie tylko brawura i brak rozsądku, ale i potencjalne kłopoty finansowe. W przypadku szkody niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania.

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku zmiany opon na zimowe. Według aktualnych przepisów przez cały rok można jeździć na dowolnym ogumieniu, o ile bieżnik opon ma minimum 1,6 mm. W badaniach branży oponiarskiej ok 90% kierowców twierdzi, że zmienia opony na zimowe. Deklaracje nie przekładają się jednak na ilość wizyt w warsztatach – w rzeczywistości o sezonowej zmianie gum pamięta znacznie mniej kierowców.

Auto Casco w razie zimowej kolizji

Obowiązujące ustawodawstwo w zakresie zimowych opon powoduje, że w zapisach OWU komunikacyjnego ubezpieczenia AC trudno szukać wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ze względu na brak zimowych opon. Są jednak inne zapisy, które w tej sytuacji mogą mieć zastosowanie. Chodzi o punkt, który najczęściej brzmi: ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu.

Sprawdź też: Jakie opony zimowe warto kupić? Oto 5 najlepszych zimówek w testach 2014/2015

Niektóre towarzystwa powołują się na taki zapis odmawiając wypłaty odszkodowania jeśli zimą mamy kolizję, a poruszaliśmy się na letnich oponach. Trudno takiej interpretacji odmówić racji, jednak trzeba o tym pamiętać podpisując umowę ubezpieczenia AC. Choć sytuacja nie jest "zerojedynkowa" i możemy spotkać się z różnymi interpretacjami, to jednak warto zapytać jak takie zdarzenia są kwalifikowane w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Dobrze mieć zimowe opony

Bezpieczniejsze rozwiązanie, także z punktu finansowego, to zmiana opon na zimowe. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie (poza krajami południa kontynentu), gdzie mimo corocznych, czasem ostrych zim nie ma prawnego obowiązku wymiany gum. Wszyscy nasi sąsiedzi z Unii Europejskiej wprowadzili już taki obowiązek. Polacy, którzy jadą na narty do Czech, Austrii czy Włoch, muszą pamiętać o tym, że przejeżdżając przez te kraje, muszą założyć opony zimowe.

Sprawdź: W jakich krajach Europy opony zimowe to obowiązek? Przepisy dotyczące opon w UE

Assistance działa na oponach letnich

Zupełnie inaczej wygląda realizacja ubezpieczenia assistance: pomoc jest udzielana, nawet jeśli ewidentną przyczyną kolizji jest brak odpowiedniego ogumienia, dopasowanego do zimowych warunków pogodowych. - Oczywiście zachęcamy do zmiany opon na zimowe i odpowiedniego przygotowania samochodu, ale nie pytamy naszych klientów na jakich jeżdżą oponach. Naszym zadaniem jest pomagać im bez względu na okoliczności – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Daniel Trzaskoś zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: