SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nie prowadź auta na kacu! Sprawdź co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu

Nie prowadź auta na kacu! Sprawdź co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu

16.04.2017, godz. 13:48
alkomat, badanie trześwości, alkohol
badanie trześwości foto: materiały prasowe

Choć wydaje ci się, że dbasz o to, aby po biesiadowaniu nie jeździć na "podwójnym gazie", to często rzeczywistość pokazuje zupełnie coś innego. Gdy wieczorem wypiłeś trochę więcej alkoholu, to rankiem nie powinieneś wsiadać za kierownicę. Co grozi za jazdę po spożyciu oraz jazdę pod wpływem alkoholu?

Jazda po nocy spędzonej na hucznej zabawie może być równie niebezpieczna, jak jazda bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Zawroty głowy, odczucie pragnienia i osłabienie to nic innego jak kac, a jazda z takimi objawami może być śmiertelnie groźna. Efekty uboczne całodniowej lub całonocnej zabawy potrafią być wyniszczające.

Zastosuj: Piłeś? Zostaw samochód, albo znajdź kogoś kto odprowadzi auto

Jazda pod wpływem alkoholu jest obecnie jednym z największych społecznych tabu, a siadanie za kierownicą następnego dnia rano potrafi być równie niebezpieczne. Koniec roku i karnawał obfitują w przyjęcia i spotkania, na których wiele osób wypija więcej alkoholu, niż zwykle. Jest to także okres, w którym więcej kierowców podejmuje potencjalnie śmiertelne ryzyko, zarówno dla nich samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Badania prowadzone w Europie pokazują, że alkohol jest czynnikiem pojawiającym się w co szóstym wypadku drogowym z ofiarami śmiertelnymi. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w Polsce, w 2015 roku funkcjonariusze zatrzymali niespełna 129 tys kierujących na "podwójnym gazie". Wśród nich znalazło się 57,9 tys. kierowców przebywających w stanie nietrzeźwości traktowanym jako przestępstwo, co oznacza kierowanie pojazdem z dawką ponad 0,5 prom. alkoholu we krwi. Wyniki te pokazują, że w zdecydowanej większości (71 tys. osób) złapani kierowcy jeździli po spożyciu lub na kacu, co w świetle prawa jest traktowane jako wykroczenie.

.
Co grozi za jazdę po alkoholu

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila i poniżej 0,1 mg w wydychanym powietrzu. Stan po spożyciu alkoholu (art. 87§1 kodeksu wykroczeń) wskazuje na 0,2 do 0,5 promila we krwi lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg. Za kierowanie po spożyciu alkoholu grozi areszt od 5 do 30 dni, lub grzywna w wysokości od 50 do 5000 złotych. Sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, (art. 178a§1 kodeksu karnego) jest przestępstwem. W takim przypadku na kierowcę nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, do maksymalnie 15 lat po spowodowaniu wypadku. Grozi dodatkowo ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, a w przypadku recydywistów, od 3 miesięcy do 5 lat. Drugą z możliwości jest grzywna w stawkach dziennych, od 10 zł do nawet 2000 zł każda. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: