SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nie ścinaj zakrętów, nie rób sobie na drodze skrótów

Nie ścinaj zakrętów, nie rób sobie na drodze skrótów

08.09.2015, godz. 09:31
jazda w zakręcie
foto: Renault

Jazda wyznaczonym torem wydaje się kierowcom jedną z oczywistych zasad ruchu drogowego. Tymczasem wielokrotnie można zaobserwować niebezpieczne zjeżdżanie samochodów na sąsiedni pas ruchu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych popełnianych błędów jest ścinanie zakrętów, co doprowadza do wielu wypadków.

.
Zwolnij przed zakrętem

Niejednokrotnie, aby zyskać kilka sekund kierowcy są skłonni ryzykować zdrowie i życie swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zachowań kierowców jest pokonywanie zakrętów z dużą prędkością, co w praktyce przekłada się na wjeżdżanie poza swój pas ruchu i ścinanie zakrętu.

Zobacz: Jak jeździć motocyklem i nie zrobić sobie krzywdy?

– Zdarza się, że na drodze nie ma namalowanych linii, ale nawet wówczas pamiętajmy, aby zawsze trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Kiedy zbliżamy się do zakrętu, zwolnijmy i nie dopuszczajmy do sytuacji, w której nasze auto traci przyczepność, a my jesteśmy zmuszeni wjechać na sąsiedni pas. Takie zachowanie kierowcy może skończyć się tragicznie – dodaje ekspert.

Trzymaj się prawej krawędzi

Nawet jeśli nie zdarza się nam ścinać zakrętów, powinniśmy uważać na innych kierowców, którzy nie trzymając się swojego pasa zjeżdżają z dużą prędkością na sąsiedni. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim jechać szerokim łukiem jak najbliżej zewnętrznej strony jezdni.

Sprawdź: Dobry stan opon to oszczędność nerwów i pieniędzy

– Jazda blisko krawędzi jezdni pozwoli nam nie tylko zachować stosunkowo bezpieczną odległość od samochodu jadącego z naprzeciwka, ale przede wszystkim sprawi, że będziemy dla niego widoczni. Dzięki temu kierowca być może zwolni przed pokonywaniem zakrętu i nie będzie próbował pokonać go z dużą prędkością – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bądźmy szczególnie uważni na drogach o małym natężeniu ruchu, ponieważ tam najczęściej kierowcy ścinają zakręty. Wydaje im się wówczas, że jest małe prawdopodobieństwo spotkania kogoś jadącego z naprzeciwka i z większą łatwością decydują się na wykonywanie brawurowych manewrów.

Jedź swoim torem

Kodeks drogowy bezwzględnie zobowiązuje kierowców do jazdy wyznaczonym torem. Warto pamiętać, że kiedy pasy ruchu są jednoznacznie wyznaczone, nie wolno zajmować na drodze więcej niż jednego pasa. – Kierowca powinien zdecydować się, na którym pasie jechać, mając na uwadze, że nie powinien jechać na granicy między pasami i wjeżdżać bez wykonywania manewrów na linię je oddzielającą – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Warto także pamiętać, że jazda po przeciwnym pasie ruchu jest zabroniona, dlatego zastanówmy się zanim wejdziemy w zakręt z dużą prędkością.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: