SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nie unikniesz mandatu z zagranicy! Piraci drogowi nie mają w Unii już szans!

Nie unikniesz mandatu z zagranicy! Piraci drogowi nie mają w Unii już szans!

15.05.2014, godz. 17:58
kontrola drogowa, policja, mandat, kierowca
foto: Super Express

Za sprawą nowelizacji prawa o ruchu drogowym, w życie weszły przepisy usprawniające identyfikację i karanie piratów drogowych na terenie Unii Europejskiej. Od tej pory państwa członkowskie będą automatycznie przekazywały sobie dane pojazdów i ich właścicieli.

Ze względu na nowe przepisy, powstanie w Polsce Krajowy Punkt Kontaktowy, który będzie odpowiedzialny za wymianę informacji o pojazdach i ich posiadaczach z analogicznymi instytucjami w innych krajach UE. Informacje z Krajowego Punktu Kontaktowego o zagranicznych kierowcach łamiących przepisy będą otrzymywać policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie, Służba Celna i Straż Graniczna.

Przeczytaj też: Kontrola policyjna za granicą. Co trzeba mieć na wyposażeniu auta

Nowością będzie możliwość ukarania mandatem kredytowanym osób będących obywatelami innego państwa należącego do UE, przebywających w Polsce tymczasowo, bądź nie posiadających stałego miejsca zameldowania. Władze przekonują, że wprowadzone zmiany wpłyną na baczniejsze przestrzeganie przepisów przez kierowców, a tym samym przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach Polski i całej Unii Europejskiej.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: