SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Niemiecka pensja dla polskich kierowców jeżdżących do Niemiec: jest duży problem!

Niemiecka pensja dla polskich kierowców jeżdżących do Niemiec: jest duży problem!

14.01.2015, godz. 12:30
niemieckie drogi
foto: zdjęcia własne

Od początku 2015 roku w Niemczech zaczęło obowiązywać nowe prawo o płacy minimalnej. Problem pojawił się w momencie, kiedy okazało się, że przepisy dotyczą również obcokrajowców – m.in. kierowców tam pracujących i tych przejeżdżających przez niemieckie terytorium.

Stawka minimalna w Niemczech została określona na kwotę 8,5 Euro/godz. (36,55 zł/godz.) i dotyczy ona również obcokrajowców tam pracujących. Jak informuje dziennik.pl w ustawie znalazł się zapis określający, że ta stawka dotyczy również kierowców transportu międzynarodowego niezależnie od sposobu świadczenia usług. Dotyczy to również sytuacji w których kierowca wjeżdża do Niemiec tylko po to, żeby przejechać przez nie np. do Holandii (tzw. tranzyt).

Zobacz też: Niemieckie autostrady będę płatne! Ustawa została przegłosowana

Dodatkowo w przepisach pojawił się obowiązek złożenia w niemieckim urzędzie celnym deklaracji o przestrzeganiu przepisów o płacy minimalnej wraz z listą zatrudnionych pracowników, ich umowami o pracę, rozliczeniem wynagrodzeń i potwierdzeniami wypłat – wszystko po niemiecku. Za brak powyższych dokumentów grozi kara 30 000 Euro (129 000 zł) i 500 000 Euro (2 150 000 zł) za niespełnienie przepisów o płacy minimalnej.

O sprawie została poinformowana już Komisja Europejska, która w najbliższym czasie podejmie kroki wyjaśniające. Jednak na ten moment branża nie wie jak ma się zachować, bo przepisy już weszły w życie i za ich niespełnienie grożą drakońskie kary. Próbując "obchodzić" przepisy, firmy wysyłają kierowców w podróże służbowe, jednak dochodzą sygnały z niemieckiego rządu, że takowe próby są nieskuteczne i nowa ustawa cały czas obowiązuje.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: