SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Niższe ubezpieczenie OC w zamian za monitorowanie jazdy kierowcy

Niższe ubezpieczenie OC w zamian za monitorowanie jazdy kierowcy

30.11.2016, godz. 15:24
aplikacja, ubezpieczenie samochodu
aplikacja foto: SHUTTERSTOCK

Niższe ubezpieczenie OC w zamian za monitorowanie jazdy? To możliwe! Jednak jak wynika z badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 55 proc. polskich kierowców nie chce zamontowania w swoim aucie specjalnego w tym celu urządzenia. Z kolei skłonnych na taką obserwację stylu jazdy jest 40 procent.

W krajach zachodnich urządzenia lub aplikacje typu "czarna skrzynka" już od dekady stosowane są w autach do monitorowania zachowań kierowcy. Szczególnie popularne są wśród młodych osób. Statystycznie kierowcy ci powodują bowiem więcej wypadków i płacą wyższą składkę za polisę OC, a dzięki tej technologii - mogą "udowodnić" ubezpieczycielowi, iż mimo braku doświadczenia - są dobrymi kierowcami i płacić za OC średnio o jedną trzecią taniej.

Sprawdź też: Dlaczego płacimy więcej za ubezpieczenie OC?

Na podstawie zapisu stylu jazdy ubezpieczyciel zgadza się obniżyć składkę; jednak gdy zapis ten pokaże częste przyspieszanie i hamowanie, jazdę z większą niż dopuszczalna prędkością, a nawet jazdę w nocy – składka rośnie. W Wielkiej Brytanii technologia pozwalająca na monitorowanie umiejętności kierowcy jest w ofercie ponad dziesięciu ubezpieczycieli i korzysta z niej prawie pół miliona kierowców. Przy czym w grupie najmłodszych kierowców (17-25 lat) urządzenie to ma w swoim aucie już 10 procent z nich.

Badanie UFG wykazało, że polscy kierowcy nie chcą się tanio sprzedać. Ci którzy deklarują zgodę na zainstalowanie w swoim aucie opisywanej technologii – domagają się wysokiej zniżki za OC: ponad 40 procent badanych właścicieli i użytkowników pojazdów chce w zamian 50 procentowej bonifikaty w cenie polisy OC. Większość kierowców (46 proc.) definitywnie nie zgadza się śledzenie swojego stylu jazdy za jakąkolwiek zniżkę; a zaledwie 3 procent skłonna jest zgodzić się przy 20 procentowej zniżce za OC.

W Polsce nad ubezpieczeniem, w którym styl jazdy kierowcy będzie miał wpływ na cenę polisy, pracuje Link 4 i zamierza go wprowadzić na początku przyszłego roku. Z kolei Benefia na początku tego roku, we współpracy z Yanosikiem, udostępniła aplikację "Nagradzamy bezpiecznych".


/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: