SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe azjatyckie opony wypierają gumy używane

Nowe azjatyckie opony wypierają gumy używane

14.04.2017, godz. 02:30
wymiana opon
foto: Bridgestone

Na przestrzeni ostatnich lat chętnie importowanym produktem z Azji stały się opony samochodowe. Azjaci zaczęli sprzedawać tanie opony, jakościowo zbliżone do budżetowych opon europejskich producentów, co w konsekwencji pozwoliło umocnić pozycję azjatyckich produktów na europejskim rynku.

Według szacunków branży oponiarskiej udział opon azjatyckich na rynku polskim w ubiegłym roku osiągnął aż 20%, co dało łącznie 1 milion sztuk sprzedanych opon. Zwiększenie udziału mogło być spowodowane rosnącym w Polsce zapotrzebowaniem na opony samochodowe, które w 2016 roku zgodnie z wyliczeniami Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) wzrosło o 12%. Z danych Eurostatu wynika, że na polskim rynku wzrost ilości opon importowanych z Chin wyniósł ponad 32%, a z uwagi na cenę oraz stale polepszającą się jakość i wytrzymałość, opony chińskie zyskują na popularności, jednocześnie stopniowo wypierając opony używane sprowadzane do Polski z Niemiec.

Dotychczas rokrocznie sprowadzanych było ponad 2 miliony opon używanych, ale trend ten jednak zdaje się znacząco słabnąć. Zwiększająca się popularność tańszych produktów importowanych do kraju z Chin oraz innych krajów azjatyckich, znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych wielu firm z branży oponiarskiej, w tym Grupy Kapitałowej OPONEO.PL.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

- W 2016 roku OPONEO.PL odnotowała na rynku krajowym wzrosty w każdym segmencie, a największą dynamiką charakteryzowała się sprzedaż tanich opon azjatyckich, która wyniosła aż 94% r/r. Potwierdza to wzrost popytu na tańsze importowane opony i rosnący z roku na rok udział rynkowy azjatyckich producentów - mówi Łukasz Maroszek, Zastępca Dyrektora Handlowego.

Z czego to wynika? Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w ubiegłym roku wzrosło zainteresowanie kupnem samochodów, zarówno tych nowych (18%), jak i używanych (15%). Więcej aut na drogach to analogicznie także większe zapotrzebowanie na ogumienie.

Rynek opon azjatyckich ożywił europejski rynek oponiarski

Według raportu Global and China Tire Industry Report od Global Information Inc., w 2016 roku stały wzrost na globalnym rynku motoryzacyjnym i gwałtowny wzrost chińskiego rynku motoryzacyjnego spowodowały, że rynek opon odnotował delikatne wzrosty. W porównaniu z rokiem ubiegłym produkcja opon w Chinach wzrosła o 1,2% tj. do 572 mln, a ich eksport w okresie od stycznia do listopada 2016 zwiększył się o 7,3%. Na podstawie danych z ETRMA import opon osobowych z Chin w 2016 roku (dane na koniec listopada 2016) wyniósł 65,5 mln sztuk.

Jednym z krajów najbardziej doświadczonych przez wzmożony import opon chińskich jest Wielka Brytania. Opony azjatyckie są niedrogie i dotowane, przez co z roku na rok co raz bardziej popularne. Przykładowo z testów przeprowadzonych przez specjalistów OPONEO wynika, że opony marki Zeetex nie odbiegają jakością od opon ekonomicznych producentów europejskich.

Wejdź: Lista wiosennych kontroli - to warto sprawdzić po zimie

Zwiększenie się udziału opon azjatyckich na rynku brytyjskim przełożyło się też pozytywnie na dynamikę sprzedaży firm z branży oponiarskiej. Spółka Oponeo.co.uk Ltd odnotowała na wyspach 38% wzrost ich sprzedaży, w porównaniu z rokiem 2015. Łącznie na wszystkich rynkach Grupy OPONEO wzrost sprzedaży opon azjatyckich wyniósł 70%.

W latach 2017-2020 spodziewany jest wzrost chińskiego rynku opon samochodowych o około 4%. Eksperci uważają, że w roku 2017 będzie można zaobserwować dalsze umacnianie się pozycji rynkowej opon chińskich. Ilość importowanych produktów ma się zwiększyć, co może docelowo spowodować znaczące zmniejszenie zainteresowania oponami używanymi i bieżnikowanymi.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: