SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe e-usługi w bazie CEPiK. Sejm zatwierdził nowelizację prawa o ruchu drogowym

Nowe e-usługi w bazie CEPiK. Sejm zatwierdził nowelizację prawa o ruchu drogowym

13.07.2015, godz. 09:54
punkty karne, mandat karny, prawo jazdy
foto: SE.pl

Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dzięki którym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki rozbudują funckcjonującą bazę e-usług o kolejne możliwości. Co nowego znajdzie się w modernizowanym systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0?

O planowanych możliwościach sprawdzenia online liczby punktów karnych, informacji o własnym pojeździe, czy zbadaniu szkoły jazdy, w której zamierza się odbyć kurs na przyszłego kierowcę, informowaliśmy już wcześniej. Były to jednak tylko plany, a teraz kierowcy mogą mieć już pewność, że takie możliwości zostaną wdrożone planowo od dnia 1 stycznia 2016 do systemu CEPiK.

Sprawdź też: Nie zapłaciłeś mandatu? Urząd Skarbowy nie odpuści
.

Nowe e-usługi w bazie CEPiK

Dostęp online dla kierowców do własnych danych i informacji. Umożliwi to im bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego; np. kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę własnych punktów karnych. Rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy o liczbie punktów karnych.

"Sprawdź szkołę jazdy". Funkcjonalność pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Jednocześnie zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług.

"Mój pojazd". Usługa pozwoli właścicielom na dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.
.

Więcej danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów

Obecnie kierowcy mogą korzystać z funkcji "Historia Pojazdu" i "Bezpieczny Autobus". Wraz z modernizacją rozszerzony zostaje zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zgromadzone zostaną w niej informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych. Udostępnianie tych informacji poprawi bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: