SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe obowiązkowe wyposażenie w samochodach! UE szykuje zmiany

Nowe obowiązkowe wyposażenie w samochodach! UE szykuje zmiany

05.05.2014, godz. 11:27
SOS system, system eCall
foto: Citroen

Bruksela zapowiada zmiany w przepisach. Już niebawem na producentach aut będzie spoczywał obowiązek montowania nowego wyposażenia dodatkowego. Unia Europejska chce, aby każdy nowy pojazd oferowany na naszych kontynencie, posiadał system e-Call, automatycznie powiadamiający o wypadku.

Według zapewnień Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, infrastruktura konieczna do obsługi systemu powiadamiania o niebezpiecznych zdarzeniach drogowych e-Call, ma być gotowa na terenie całej Unii już 1 października 2017 roku. Przypomnijmy, że wcześniej podawano informacje o obowiązku montowania systemu od października 2015. W wyniku negocjacji pomiędzy producentami a Parlamentem Europejskim, data została przesunięta o dwa lata.

Przeczytaj też: Rządowy bat na kierowców pijaków! Blokada alkoholowa w aucie na trzy lata

Jak informuje stowarzyszenie, wprowadzenie systemu skróci czas reakcji służb ratunkowych na wypadek aż o połowę na terenach pozamiejskich i o 40 proc. w miastach. E-Call ma skutecznie zapobiegać również wtórnym kolizjom drogowym, które mają często miejsce w przypadku nieodpowiedniego  zabezpieczenia miejsca wypadku.

Zanim e-Call zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, w krajach UE będą prowadzone kampanie informacyjne dzięki której kierowcy poznają zasady działania systemu oraz sposoby unikania fałszywych zgłoszeń.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: