SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe opony wiosną są jak nowe buty

Nowe opony wiosną są jak nowe buty

12.03.2014, godz. 07:00
nowe opony jak nowe buty
foto: Bridgestone

Początek wiosny to czas kiedy pragniemy zmian. Generalne porządki w szafie, zmiana garderoby na lżejszą, wizyta u fryzjera, czy zakup nowych butów to tylko niektóre z pozimowych zmian. Do cieplejszych dni powinnyśmy przygotować również samochód, bo opony tak samo jak buty, powinny być dobrane do pory roku.

Zmiana opon z zimowych na letnie to sprawa, o której nie powinnyśmy zapominać. Niestety mimo wyścigu producentów opon w tworzeniu najbardziej nowoczesnych rozwiązań i rozwoju technologii, dotąd nie udało stworzyć się opony, która równie dobrze sprawdza się latem i zimą. Musimy pamiętać, że dobrze dobrane opony w samochodzie zagwarantują nam bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Zimowe oraz letnie ogumienie dostosowane jest nie tylko do temperatury, ale także warunków panujących w danym sezonie na drodze. Opona zimowa nie sprawdza się latem, na rozgrzanym asfalcie staje się zbyt miękka, narażona na uszkodzenia, szybciej się zużywa. Wpływa to na wydłużenie drogi hamowania, uciążliwy hałas w samochodzie i złe prowadzenie. A to z kolei rzutuje na bezpieczeństwo nasze i naszych, często małych pasażerów.

Sprawdź: OZNACZENIA OPON - jak czytać, jakie są indeksy, jak rozpoznać rozmiar opony

Poza zmianą opon na letnie ważne jest także to w jakim są stanie po zimie. Średnio opony powinnyśmy wymieniać co 4-5 lat, zależne jest to oczywiście od eksploatacji samochodu. Jazda na zużytych oponach jest nie tylko niekomfortowa, ale i niebezpieczna. Z badań przeprowadzonych przez największego producenta opon – firmę Bridgestone wynika, że droga hamowania zużytych opon letnich może być dłuższa nawet o 10 metrów od drogi hamowania z wykorzystaniem nowych opon. Zatem przed zmianą poprośmy wulkanizatora czy mechanika o opinię. Być może minął już termin przydatności opon z ubiegłego sezonu. Naprawdę nie warto podejmować ryzyka w drodze do pracy, przedszkola czy nawet po wiosenną parę butów.

Przeczytaj też: Nowe opony na nowy sezon. Obejrzyj wideo z poradami fachowców

Butami wyrażamy siebie. Tak, jak każda z nas dobiera buty do swojej osobowości, tak samochód również potrzebuje opon, które będą pasować do jego charakteru. Ten może być bardziej wyrafinowany, sportowy lub niezależny, tak jak styl każdego z nas. Same opony mogą nawet rozwiązać problem ze złapaniem gumy. Dzięki pomysłowemu systemowi Run Flat, możliwe jest pokonanie 80 km jadąc z maksymalną prędkością 80 km/h, aby dojechać do celu nawet jeśli przebiłyśmy oponę. Jak to działa? Bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły – jak nigdy nie łamiący się obcas.

Przygotowując się do wiosny pamiętamy o tej nowej samochodowej garderobie, tak jak o modnym stroju i dodatkach. Opony to przecież jedyny punkt łączący samochód z nawierzchnią, po której się poruszamy.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: