SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe prawo jazdy: czeka nas konieczna wymiana dokumentów?

Nowe prawo jazdy: czeka nas konieczna wymiana dokumentów?

09.10.2014, godz. 14:58
Prawo jazdy
Prawo jazdy foto: zdjęcia własne

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje nowelizację przepisów z których wyniknie wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy. Zmiany wymusza Unia Europejska, która chce zunifikować dokumenty. Powstają obawy, że wymiana prawek będzie obowiązkowa dla wszystkich.

Według portalu gazetaprawna.pl między resortami trwają ustalenia dotyczące projektu rozporządzenia przystosowującego krajowe dokumenty do europejskich standardów. Znaczącą zmianą miałoby być zaznaczenie wszystkich uprawnień posiadacza, a nie tylko tych będących następstwem zdania konkretnego egzaminu.

Brzmi skomplikowanie, ale na nowym blankiecie osoby posiadającej kategorię B, wypisane będą nie tylko uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych, ale i motorowerami (kat. AM), quadami i innymi czterokołowcami do 400 kg (kat. B1). Celem tych zmian jest ułatwienie procedury wymiany polskiego prawa jazdy na międzynarodowe.

Czytaj też: Za mandat z fotoradaru ma płacić właściciel samochodu! Duże zmiany w prawie!

Wszystkim martwiącym się, że trzeba będzie koniecznie wymieniać prawa jazdy na nowe spieszymy z informacją, że takiej konieczności nie będzie. Dokumenty zgodne z nowymi przepisami otrzymają tylko ci, którzy ubiegać się będą o nowe dokumenty w związku ze zmianą danych i ci którzy mają wydane czasowe w dokumentach.

Jednak w latach 2028-2033 konieczna będzie wymiana prawek w związku z wprowadzeniem nowych kategorii i wprowadzenia terminowych dokumentów. Dotyczyć to będzie dokumentów wydawanych przed 19 stycznia 2013 roku. Dodatkowo przy wymianie wygasłego dokumentu kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E okres ważności przedłużony zostanie po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań o prowadzenia pojazdów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: