SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe prawo jazdy nie wejdzie w życie. Po 4 stycznia prawie nic się nie zmieni

Nowe prawo jazdy nie wejdzie w życie. Po 4 stycznia prawie nic się nie zmieni

26.11.2015, godz. 10:51
prawo jazdy
Dokument prawa jazdy foto: EAST NEWS

4 stycznia 2016 roku miały wejść nowe przepisy dotyczące kierowców, którzy po tym terminie zaliczą egzamin na prawo jazdy. Większość z planowanych zmian zostanie odroczona.

Plany wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących osób, które zdały egzamin na prawo jazdy po 4 stycznia 2016 roku wywołały panikę i osoby, które chciały uniknąć np. okresu próbnego, tłumnie ruszyły zapisywać się na egzaminy. W WORDach kolejki rosły z dnia na dzień, a chodziło m.in. o dwuletni okres próbny dla nowych kierowców, w którym jeśli popełniliby drugie wykroczenie, to oprócz obowiązkowego kursu reedukacyjnego, okres ten wydłużałby się na kolejne dwa lata. Jeśli doszłoby do udowodnienia świeżo upieczonemu kierowcy trzecie wykroczenie, to pożegnałby się on z prawem jazdy. Ten przepis nie zacznie obowiązywać czwartego stycznia tak jak planowano. Jak donosi RMF FM, wprowadzenie przepisów zostanie przesunięte o około pół roku.

Zobacz również: Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy

Odroczenie wprowadzenia nowych przepisów jest efektem opóźnienia w uruchomieniu systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Skoro system CEPiK nie działa, to nie ma narzędzia do przechowywania danych o wszystkich kierowcach, ich wykroczeniach i punktach karnych. Przez te opóźnienia zostaną też odroczone inne przepisy dotyczące "młodych kierowców", jak np. o kursach doszkalających, kursu jazdy na śliskiej nawierzchni i dodatkowych ograniczeniach prędkości przez 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy.

Może się okazać, że jedynym obowiązkiem kierowcy, który zda egzamin na prawo jazdy po 4 stycznia będzie obowiązek naklejenia zielonego listka na szybę auta, którym się porusza.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: