SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe przepisy już obowiązują! Za co można stracić prawo jazdy?

Nowe przepisy już obowiązują! Za co można stracić prawo jazdy?

18.05.2015, godz. 12:41
wideorejestrator, nieoznakowany radiów, policja
foto: Super Express

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące przekraczania prędkości w terenie zabudowanym. Teraz piraci drogowi mają dużo ciężej, bowiem bardzo łatwo można stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdem! Co się zmieniło?

W znowelizowanych przepisach pojawiły się dwie sytuacje, w których prawo jazdy będzie obligatoryjnie zabierane kierowcy: przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i przewożenie większej liczby osób w pojeździe. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Kiedy policjant wykaże, że któreś z wyżej wspomnianych wykroczeń zostanie popełnione, zatrzyma kierowcy prawo jazdy. Następnie dokument zostanie przesłany do właściwego starosty powiatowego, który wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu uprawnień na czas trzech miesięcy. Równocześnie policjant, który zatrzyma prawo jazdy wystawi pokwitowanie, które umożliwi dojazd do celu w ciągu 24 godzin. Po tym czasie nie można już kierować.

Wejdź też: Pierwsze prawa jazdy zatrzymane po zmianie przepisów!

Co ważne decyzja może być wydana przez starostę nie tylko w momencie fizycznego zatrzymania "prawka" przez funkcjonariusza. Podmioty, które są uprawnione do kontrolowania ruchu drogowego (m.in. Generalny Inspektorat Transportu Drogowego poprzez fotoradary) mogą poinformować starostę o każdym przypadku dopuszczenia się wspominanych wykroczeń.

Decyzja wydana przez starostę ma rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązuje ona również kierowcę do zwrotu dokumentu. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a jeśli będzie ono nieskuteczne, to następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 3-miesięczny okres liczy się od daty oddania dokumentu przez pirata.

Zobacz też: NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW 2015

Znowelizowane przepisy przewidują również sankcje w przypadku, kiedy mimo zatrzymanego prawa jazdy, zostaniemy ponownie przyłapani za kierownicą. Wówczas, okres 3 miesięcy, wydłuży się do 6 miesięcy. Za trzecim razem uprawnienia zostaną definitywnie utracone, a żeby je odzyskać trzeba będzie odbyć kurs oraz egzamin na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: