SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe przepisy na egzamin na prawo jazdy. Czy zwiększy się teraz zdawalność?

Nowe przepisy na egzamin na prawo jazdy. Czy zwiększy się teraz zdawalność?

17.07.2014, godz. 14:15
prawo jazdy
foto: Super Express

Choć ostatnio mówi się głównie na temat uprawnień do jazdy motocyklami o pojemności do 125 ccm, jest to tylko jedna z kilku istotnych zmian w ustawie o kierujących pojazdami, która została już podpisana przez prezydenta RP. Duże modyfikacje zajdą przede wszystkim w przepisach dotyczących zdawania egzaminów na prawo jazdy.

Najnowsze regulacje mówią o jednolitym systemie egzaminacyjnym w ośrodkach w całym kraju. Baza pytań działająca obecnie, została przygotowana częściowo przez Instytut Transportu Samochodowego, a częściowo przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. W związku z problemami w porozumieniu się niektórych WORD-ów z PWPW zdecydowano, że odpowiedzialność za bazę pytań przejmie ponownie minister transportu, a pytania testowe będą układane przez specjalistyczną komisję.

Kolejną nowością będzie zniesienie wymogu odbywania szkolenia teoretycznego przed przystąpieniem do egzaminu państwowego. Szkolenie praktyczne pozostanie jednak nadal obowiązkowe.

Przeczytaj: Ustawa podpisana! Motocyklem 125 ccm z prawem jazdy kategorii B już legalnie

Zgodnie ze zmianami w ustawie, kursantom będzie przysługiwało prawo do zdawania części praktycznej egzaminu samochodem takim samym, jakim jeździł podczas nauki. Oznacza to, będzie możliwe wypożyczenie od szkoły nauki jazdy "L-ki", którą odbywało się jazdy szkoleniowe, co ma ułatwić uporanie się z zaliczeniem egzaminu praktycznego.

Co ciekawe, od chwili wejścia w życie poprawek, egzaminatorzy będą poddawali ocenie umiejętność ekonomicznego sposobu poruszania się autem. Niejasne kryteria oceny tego zagadnienia, mogą budzić liczne wątpliwości.

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami została podpisana 16 lipca 2014 przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich zatwierdzenia.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: