SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe regulacje UE utrudniają pracę warsztatom. Serwis klimatyzacji możliwy tylko po odbyciu nowego szkolenia

Nowe regulacje UE utrudniają pracę warsztatom. Serwis klimatyzacji możliwy tylko po odbyciu nowego szkolenia

24.01.2016, godz. 11:54
klimatyzacja
klimatyzacja foto: Skoda

Od początku tego roku instalacja, konserwacja i serwisowanie urządzeń klimatyzacyjnych zawierających fluorowane gazy cieplarniane są możliwe tylko i wyłącznie po odbyciu specjalistycznego szkolenia. Ma to niebywałe znaczenie dla właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych, chcących świadczyć usługi w tym zakresie. Niezastosowanie się do nowych wytycznych może grozić karą w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Klimatyzacja samochodowa to ostatnio gorący temat. Wszystko przez nowe regulacje Unii Europejskiej dotyczące warsztatów zajmujących się obsługą samochodowych urządzeń chłodzących. Każdy pracownik musi wyrobić nowe uprawnienia, gdyż poprzednie straciły ważność z początkiem 2016 roku. Za niedopełnienie przepisów mocno może ucierpieć pracodawca. Maksymalna wysokość grzywny wynosi nawet 30 tysięcy złotych.

Sprawdź też: Na czym polega przegląd klimatyzacji, ile kosztuje serwis

Zgodnie z ustawą z dn. 15 maja 2015 r. o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych, wszystkie warsztaty samochodowe, które chcą świadczyć klientom usługi związane z instalacją i serwisowaniem klimatyzacji samochodowej, są zobligowane do posiadania zaświadczeń wydanych przez upoważnione do tego instytucje. Koszt przeszkolenia jednego pracownika z zakresu budowy, działania, obsługi i serwisu klimatyzacji, to blisko 500 zł.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: