SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe rozporządzenie w sprawie kierowców po narkotykach! Koniec z naćpanymi za kółkiem?

Nowe rozporządzenie w sprawie kierowców po narkotykach! Koniec z naćpanymi za kółkiem?

21.07.2014, godz. 15:29
Kontrola drogowa, policja,
foto: Super Express

20 lipca weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z wykazem środków działających podobnie do alkoholu i opisem sposobu badań na ich obecność w organizmie. Ułatwi to policjantom karanie kierowców pod wpływem narkotyków.

Nowe rozporządzenie, podobnie jak dotychczasowe, wykazuje środki, po zażyciu których zakazane jest prowadzenie pojazdów. W nowych przepisach określone jest również, kiedy funkcjonariusze mogą zbadać kierowcę pod kątem obecności w ich organizmie środków odurzających.

"Narkotyki w ruchu drogowym to zjawisko nie do końca zdiagnozowane. Nie można jednoznacznie określić skali tego problemu. W obecnym stanie wiedzy nie jest możliwe wprowadzenie granic liczbowych dla środków działających podobnie do alkoholu w płynach ustrojowych z uwagi na wielość i zróżnicowanie substancji psychoaktywnych." - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Mł. insp. Marek Konkolewski z biura prewencji i ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Przeczytaj też: Były mąż Edyty Górniak jechał naćpany BMW! Muzyk Dariusz K. zabił kobietę na przejściu dla pieszych!

Statystyki pokazują, że kierowcy coraz częściej sięgają po narkotyki. W pierwszej połowie tego roku policjanci przeprowadzili już ok. 4 tysiące badań na zawartość narkotyków i zatrzymali 505 kierowców, którzy sięgnęli po środki odurzające inne niż alkohol. Dla porównania w całym 2000 r. zatrzymano 19 osób.

Pod wpływem środków odurzających i narkotyków znacznie słabną możliwości oceny sytuacji na drodze. Kierowca traci refleks, zmniejsza się jego pole widzenia, a także nie dostrzega wielu niebezpieczeństw.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: