SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach! Co zmieni się w prawie?

Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach! Co zmieni się w prawie?

14.01.2015, godz. 16:13
fotelik dziecięcy
fotelik dziecięcy foto: Skoda Auto

Każdy rodzic oraz przewoźnik mający do czynienia z najmłodszymi pasażerami, powinien zapoznać się z szykowanymi zmianami w prawie drogowym. Chodzi o wymagania dotyczące przewożenia dzieci samochodem, które decyzją rządu zmienią się już niebawem.

Rząd Ewy Kopacz przyjął we wtorek 13 stycznia projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Resort infrastruktury i rozwoju przewiduje kilka zmian m.in. w kwestii przewozu dzieci pojazdami mechanicznymi. Ma to na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych dyrektyw dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych.

Przeczytaj też: Zawsze przewoź dziecko w foteliku samochodowym

To co jest najważniejsze odnotowania, to zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach (lub innych urządzeniach zapewniających bezpieczeństwo). Dotychczasowy wymóg przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu w fotelikach także nie pozostaje bez zmian. Dopuszczalny będzie przewóz dzieci bez fotelików o wzroście najmniej 135 cm, ale wyłącznie na tylnym siedzeniu i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Dziecko poniżej 150 cm wzrostu nie może jechać bez fotelika na przednim siedzeniu.

Uwaga na poduszkę powietrzną

W przygotowanym projekcie resort doprecyzowuje obecne przepisy. Kierowcy nie wolno przewozić dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu, gdy w samochodzie jest zainstalowana poduszka  powietrzna pasażera. W ogólnych zasadach zawarto także informację o tym, iż fotelik ma być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka.

Sprawdź: Aż 98 proc. fotelików samochodowych w Polsce jest źle zamontowanych!

Trzecie dziecko bez fotelika

O wiele bardziej kontrowersyjny jest zapis mówiący o możliwości przewożenia trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat bez fotelika (z zapiętymi pasami bezpieczeństwa), na tylnym siedzeniu pojazdu. Taki przypadek będzie dozwolony tylko w w momencie, gdy dwójka dzieci będzie już posadzona w fotelikach z tyłu, a konstrukcja auta nie przewiduje zainstalowana na tylnym siedzeniu, trzeciego środkowego fotelika (większość aut osobowych posada tylko dwa miejsca montażowe po zewnętrznych stronach kanapy).

Jaka kara będzie stosowana wobec kierowców, którzy nie zadbają o bezpieczeństwo dziecka? Za przewożenie najmłodszych w sposób niezgodny z prawem, grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: