SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Nowy system poboru opłat na autostradach ma ruszyć do 2018 roku

Nowy system poboru opłat na autostradach ma ruszyć do 2018 roku

13.01.2016, godz. 11:52
Autostrada
foto: Super Express

Zapowiedzi poprzednich władz dotyczące wprowadzenia nowego systemu poboru opłat nie przyniosły rezultatu, a na autostradach ciągle funkcjonuje tzw. manualny system poboru opłat. Nad nowymi rozwiązaniami pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, mają one być wdrożone do 2018 roku.

Przez to, że na krajowych autostradach funkcjonuje „manualny” system poboru opłat, czyli pieniądze są pobierane na bramkach, często dochodzi do utrudnień w ruchu. Wiceminister infrastruktury i budownictwa zapewnia, że pierwsze kroki, czyli rozmowy i prace, związane z kształtem nowego systemu już się odbyły. Nowy system wyeliminuje wszystkie wady  ręcznego systemem poboru opłat. Urzędnicy sprawdzą rozwiązania, które funkcjonują w innych krajach europejskich. Nowy system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie autostrady w kraju. Także te zarządzane przez tak zwanych koncesjonariuszy. Ma być prosty i wygodny.

Zobacz również: Rząd planuje wprowadzenie nowego podatku dla kierowców

Termin wprowadzenia nowego systemu jest wymuszony tym, że w 2018 roku kończy się umowa z operatorem systemu ViaToll, który obecnie „pobiera opłaty” za samochody ciężarowe.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział dziennikarzom „Rzeczpospolitej”, że obietnice w sprawie nowego systemu poboru opłat składała w 2014 roku minister Elżbieta Bieńkowska. Jednak obietnic tych nie zrealizowano. Adamczyk przypomniał, że w 2014 i 2015 roku, w czasie letnich wakacji brak nowego systemu spowodował, że konieczne było podnoszenie bramek na autostradach. W zeszłym roku kosztowało to budżet państwa co najmniej 50 milionów złotych. Minister zapowiedział audyt w tej sprawie, który ma wykazać, czy koszty tej operacji nie były wyższe.

Przeczytaj też: Taryfikator mandatów 2016: AKTUALNY taryfikator i tabela punktów karnych

Urzędnicy zapowiadają też, że nowy system poboru opłat będzie jednolity, czyli przejechanie kilometra każdej z autostrad będzie kosztowało tyle samo. Obecnie każdy administrator drogi ma swój cennik, co jest dodatkowym utrudnieniem dla kierowców.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: