kobieta kierowca

i

Autor: materiały prasowe kobieta kierowca

Bezpieczna mama powinna o tym pamiętać za kierownicą

2016-05-25 16:53

Bycie mamą to szereg mniej i bardziej zaplanowanych aktywności, ale także konieczność zapewnienia swoim pociechom bezpieczeństwa. Co zrobić, aby odpowiednio o to zadbać, gdy mama jest aktywnym kierowcą? Po pierwsze - jeździć zgodnie z przepisami, po drugie - pamiętać o przepisowym wyposażeniu, gdy podróżuje się z dziećmi.

.
Kobiecy styl jazdy

Statystyki policji od lat udowadniają, że kobiety są ostrożniejszymi kierowcami. Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do ok. 5000 kolizji, stłuczek i wypadków drogowych, jednak jedynie 21,8 proc. z nich powodują kobiety. Z czego to wynika? Kobiet z zasady lepiej dostosowują prędkość do panujących na drodze warunków. Są także bardziej uważne, a co za tym idzie jeżdżą bezpieczniej niż męska część kierowców.

Sprawdź: Kobieta w ciąży powinna zrezygnować z kierowania autem?

Kobiety nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, a także wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. Kobiety za kierownicą popełniają mniej wykroczeń i rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Znacznie częściej niż mężczyźni wożą w aucie dzieci, przez co jeżdżą wolniej, uważniej, chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych i powodują mniej kolizji.

Kobiety dużo większą wagę przywiązują również do bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów. Jak wynika z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 88 proc. dzieci w Polsce jeździ w fotelikach. Najczęściej podróżują w nich najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat – aż 92 proc.
.

Fotelik dla każdego dziecka

Firma Bridgestone przypomina, że zgodnie z Ustawą z dn. 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591), która wdraża przepisy unijne dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych, każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu – bez względu na wiek – powinno być przewożone w specjalnym siedzisku. Dotyczy to zarówno jazdy na tylnym, jak i na przednim siedzeniu.

Przeczytaj: One się malują, a oni golą! Tego nie wolno za kierownicą!

Restrykcyjne przepisy zakreślone w ustawie dbają o bezpieczeństwo dzieci i zwracają uwagę na fakt, że w przypadku niższych dzieci, pasy, które powinny gwarantować bezpieczeństwo, mogą nie spełniać swojego zadania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przypadku dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu przekraczającego 150 cm, górny pas po zapięciu znajduje się zbyt blisko szyi, co przy gwałtownym hamowaniu może okazać się bardzo niebezpieczne.

Nawet najkrótsza trasa z udziałem naszych pociech powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem do jazdy i zabezpieczona. Pamiętajmy, że pasy w samochodzie są przystosowane dla osób dorosłych. Dodatkowe zagrożenie dla dzieci stanowi poduszka powietrzna – należy ją zawsze wyłączać, kiedy przewozimy dziecko w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki