SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Obowiązkowa wymiana opon na zimowe – tego mocno chce branża oponiarska

Obowiązkowa wymiana opon na zimowe – tego mocno chce branża oponiarska

29.10.2014, godz. 17:05
opony zimowe
foto: Nokian

Polska jako jedyny kraj w tej części Europy nie ma przepisu regulującego obowiązkowe używanie opon zimowych w czasie zimy. Producenci chcą, żeby rząd zajął się odpowiednimi regulacjami wprowadzającymi obowiązek używania odpowiedniego ogumienia.

We wcześniejszych latach były już plany wprowadzenia zapisów nakazujących jazdę na oponach zimowych. Dwa lata temu Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracował zmiany legislacyjne, które nakazywały montaż odpowiedniego ogumienia. Za jego brak groził mandat w kwocie 500 zł. Niestety zmiany przepadły w Sejmie w pierwszym czytaniu.

Zobacz też: Wielki TEST opon zimowych niemieckiego ADAC. Najpopularniejsze rozmiary 14" i 15", właściwości opon, cena w Polsce

Jak przekonują przedstawiciele branży Polska jest jedynym krajem w tej części Europy, który nie ma obowiązku montowania opon zimowych. Przypominają jednocześnie, że dopasowane do pory roku ogumienie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza teraz, kiedy jest niższa temperatura lub kiedy droga jest oblodzona i przykryta śniegiem. Kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, kończy się przyczepność opony letniej, a zaczyna przyczepność opony zimowej, bo ona jest zupełnie inaczej zbudowana, ma inną mieszankę. Warto, żeby kierowcy to wiedzieli. Opona letnia jest zbudowana z twardszej mieszanki gumowej, która ma wytrzymać wysokie temperatury latem, a nie mrozy czy śnieg.

Przeczytaj też: Opony bieżnikowane to dobry zakup czy bubel? Co warto o nich wiedzieć

Według badań opinii publicznej około 90% kierowców deklaruje, że wymienia opony na zimowe. Według statystyk warsztatowych w rzeczywistości robi to 2/3. Problemem może być określenie okresu kiedy opony zimowe miałyby być obowiązkowymi. Konkretna data grozi ogromnymi kolejkami w warsztatach. Może wzorem Niemiec należałoby wprowadzić przepisy nakazujące jazdę na oponach zimowych gdy wymagają tego warunki atmosferyczne?

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: